24-й тиждень вагітності

Календар вагітності: 24-й тиждень вагітності

Календар вагітності по тижнях. Лікар зі стажем розповідає, як розвивається в утробі матері дитинка та які при цьому відбуваються зміни у тілі вагітної. Усе найважливіше про 24-й тиждень вагітності

Зміни в твоєму тілі (24-й тиждень вагітності):

Твоя матка за розмірами схожа до футбольного м’яча, що створює додатковий тиск на органи тазової порожнини, зокрема, на сечовий міхур, завдяки чому, ти частіше ходиш до туалету; на великі судини, що кровопостачають ноги, а відповідно це провокує розвиток варикозної хвороби в схильних до неї жінок, або геморой. Зарадити тобі може розвантажувальне лежання на боці, вправи для хребта, наприклад: “кішка”.

А ще, звичайно, не забувай про плавання.

Тести для визначення прихованого діабету (Скринінг на гестаційний діабет або діабет вагітних).

На жаль, під час вагітності часом вперше виявляється така хвороба як цукровий діабет вагітних або інша назва – гестаційний діабет. Цукровий діабет – це хвороба, що проявляється порушенням засвоєння організмом цукру (глюкози).

Глюкоза є необхідною для життєдіяльності будь-якої клітини організму, а особливо під час росту й розвитку нового організму всередині матки. Щоб глюкоза потрапила всередину клітини, необхідний інсулін – спеціальний гормон, що виробляється підшлунковою залозою організму людини. Інсулін, інколи, порівнюють з ключиком, що заводить глюкозу всередину клітини. Якщо інсулін неефективний, або його недостатньо чи рецептори (ділянки клітини до яких прикріплюється інсулін) нечутливі, такий стан веде до порушення засвоєння необхідної глюкози або, так званого, порушення толерантності до глюкози.

Чому ж цукровий діабет вагітних називають прихованим? Причиною цього є те, що організм маляти, а саме його підшлункова залоза, починає виробляти необхідний інсулін для двох. Дитячий інсулін заміняє, компенсує недостачу ефективного материнського інсуліну, і тому зовні може не бути характерних ознак діабету, а саме: нестримний апетит, спрага та посилене сечовиділення. Проте навіть компенсований діабет без характерних ознак є серйозним станом, що потребує підвищеної уваги впродовж вагітності та пологів. Власне тому всім вагітним у терміні від 24 до 28 тижнів вагітності проводять 2-годинний пероральний тест толерантності до глюкози (ПТТГ).

Якщо ж жінка має один чи більше чинник (фактор) ризику гестаційного діабету, пероральний тест толерантності до глюкози проводять відразу після першого звернення до акушер-гінеколога з приводу вагітності. У разі негативного результату тесту на толерантність до глюкози, його повторюють у звичному терміні 24-28 тижнів вагітності.

Чинники (фактори) ризику гестаційного діабету:

  • цукровий діабет у близьких родичів (батько, мати, брати або сестри).
  • ожиріння (індекс маси тіла більше 28).
  • гестаційний діабет під час попередньої (-їх) вагітності (-ей).
  • велика маса при народженні попередньої дитини (макросомія) (маса новонародженого понад 4000 г).
  • випадки мертвонародження.

Як проводиться тест для визначення прихованого діабету (2-годинний пероральний тест толерантності до глюкози (ПТТГ))?

Підготовка до тесту:

  • Тест можна провести тільки за умови відсутності гострих захворювань, травм чи оперативних втручань.
  • Тест проводиться надще (після 8-годинного утримання від їжі) в ранковий час.
  • В аптеці можна придбати 75 г глюкози. Також візьміть з собою свіжий лимон, сік якого можна додати до солодкого розчину 75 г глюкози.

Проведення тесту:

  • Проводиться забір крові з вени натще. Лабораторія визначає рівень глюкози в плазмі венозної крові.
  • Після забору крові натще вагітній дають випити упродовж 3-5 хвилин 75 г глюкози, яку розчинено у 300 мл води (можна додати сік свіжого лимона).
  • Впродовж наступних 2 години вагітна має перебувати у стані спокою, їй дозволяють пити негазовану воду, не дозволяють їсти і палити.
  • Через 2 години проводять повторний забір венозної крові, в якій визначають рівень глюкози (глікемії).

Значення рівня глюкози в плазмі венозної крові (глікемії) при проведенні тесту на толерантність до глюкози має бути:

  • натще менше або рівне 5,1 ммоль/л,
  • через 2 години після навантаження глюкозою <8,5 ммоль/л
  • Тест вважається позитивним, якщо глікемія натще та/або після навантаження перевищує нормативні показники (відповідно >5,1 ммоль/л і більше чи рівне 8,5 ммоль/л).
  • У разі позитивного результату ПТТГ слід повторити наступної доби.
  • При підтвердженні позитивного результату діагноз гестаційного діабету вважається встановленим, і вагітну в подальшому спостерігають спільно акушер-гінеколог і ендокринолог.

Як росте дитинка?

Твоя дитинка має довжину від голови до п’яток приблизно 31 см, і може важити 600 – 750 гр. Її можна порівняти з початком кукурудзи.

Двадцять четвертий тиждень вагітності є досить визначальним, оскільки дихальна система, а саме легені дитини розвинулись настільки, що в дитинки з’являється шанс при сучасному догляді вижити поза маткою. Клітини в легенях починають синтезувати сурфактант – речовина, що допомагає легеневим мішечкам (альвеолам) розкритися й не колапсувати. Тренування дихальної системи всередині матки відбувається завдяки “вдихання” й “видихання” амніотичної рідини. Треба визнати, що різна література дає різні рівні виживання дітей від 36% до 50%. Звичайно, що все залежить від багатьох умов, проте приємно знати, що шанси є.

Автор: Ольга Летнянчик, лікар

Читайте також:

23-й тиждень вагітності

25-й тиждень вагітності

Календар вагітності: від 1 до 40 тижня