Календар щеплень для малюків

Ще у пологовому будинку молоду маму запитають, чи дає вона згоду на щеплення малюка. Саме у перші доби дитині колять БЦЖ і щеплення від гепатиту В. Тому аби уникнути незручної ситуації, коли ви не знаєте, що відповісти лікареві, краще підготуватися заздалегідь. Коротко в одній статті про усі щеплення та їх календар.

Від чого і коли вакцинувати дітей

Загалом календар МОЗ налічує 7 щеплень. Декотрі із них проводять один раз, інші потребують кількох доз. Календар щеплень винлядає ось так.

Гепатит В – це вірусна інфекція, що вражає печінку і може викликати як гостру, так і хронічну форми хвороби. Вірус передається контактом із кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини (сім’яною, вагінальною). Вірус гепатиту В може виживати за межами організму людини щонайменше 7 днів. Протягом цього періоду вірус може викликати інфекцію при потраплянні в організм людини, яка незахищена вакциною.

Зазвичай людина не відчуває жодних симптомів хвороби. Дехто може спостерігати пожовтіння шкіри і очей, потемніння сечі, надмірну втому, нудоту, блювання і біль у животі.

Туберкульоз

– це інфекційне захворювання, яке викликає паличка Коха. Вражає легені, а часом і інші органи. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, під час того, як заражений кашляє або чхає. Ще донедавна вважався цілком невиліковним.

Кір – дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. У перші дні хворого вражає темперутару, через кілька днів – з’являється висип. спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає.

Кір небезпечний тим, що може мати важкі ускладнення. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Хвороба може призвести навіть до смерті.

Паротит – це гостра вірусна інфекція, що супроводжується запаленням залозистих органів (головним чином, слинних залоз), нервової системи та інтоксикацією всього організму. В народі більш відома, як “свинка”. Хворий відчуває такі симптоми як біль і набряк слинних залоз, відчуття сухості у ротовій порожнині, важко ковтати та відкривати рот, з’являється припухлість за вухами, може бути температура 38-39 градусів.

“Свинка” моєже дати такі ускладнення як панкреатит, енцефаліт, менінгіт та втрату слуху. Хлопчики, які у дитинстві перехворили паротитом, можуть у майбутньому не мати дітей.

Краснуха – це вірусне інфекційне захворювання. Спочатку з’являється лихоманка, припухлість лімфовузлів і загальне нездужання. Діти часто мають червоне горло та кашляють. Згодом зявляється висип.

Така, здавалось би нетяжка хвороба, може викликати серйохні наслідки: енцефаліт, артрит, катаракту та інші.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання. Симптомами є біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Дифтерія може блокувати дихальні шляхи, призвести до інфекційно-токсичного шоку, міокардиту, ураження нервової системи та легенової інфекції.

Правець – це хвороба яка може виникнути після будь-яких травм, поранень, коли через рану в організм потрапляє спора збудника. Симптоми зазвичай з’являються такі: спазми м’язів обличчя, зокрема – стиснення щелеп, “витріщання” очей, м’язові спазми – часто в шлунку, судоми м’язів спини, болісна напруга у всьому тілі, проблеми з ковтанням, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм), ускладнення дихання, головний біль, лихоманка та надмірне потовиділення, зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття, ламкість кісток.

Якщо вчасно не надати хвороб медичну допомогу, то летальність є майже стовідсотковою.

Кашлюк – захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні.
Першими ознаками кашлюку є помірний жар, нежить, кашель, який, як правило, переходить у судомний кашель. У немовлят це може супроводжуватися періодами тимчасового припинення дихальних рухів (апное). Пневмонія є відносно поширеним ускладненням від кашлюку, проте можуть виникати і конвульсії та ураження головного мозку (енцефалопатія).

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему і може призвести до паралічів та парезів. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду. Хвороба може призвести до смерті.

Передається через фекалії, брудну їжу, слину тощо.

Хіб-інфекція – гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка Haemophilus influenzae типу b (Hib-інфекція). Вражає органи дихання, центральної нервової системи та розвиває гнійні вогнища у різних органах. Заразитися можна лише від хворої людини.

Найчастішими клінічними формами гемофільної інфекції є менінгіт, середній отит і пневмонія.