21-й тиждень вагітності

Календар вагітності: 21-й тиждень вагітності

Календар вагітності по тижнях. Лікар зі стажем розповідає, як розвивається в утробі матері дитинка та які при цьому відбуваються зміни у тілі вагітної. Усе найважливіше про 21-й тиждень вагітності

Зміни в твоєму тілі:

П’ятий місяць вагітності – це хороший час, щоб присвятити собі та своєму партнеру. Раджу вам організувати собі романтичну подорож для двох. Перевагою спільного відпочинку є те, що це дійсно час, коли ви можете відпочити, набратися сил, просто виспатися перед майбутнім марафоном. А, по-друге, ви матимете час поспілкуватися, проговорити про те, що вас хвилює, а також, можливо, лякає, спланувати майбутній побут, висловити підтримку та турботу один до одного.

До речі, ця подорож не обов’язково має бути вражаючою, дорогою та з незабутніми пригодами, навіть, навпаки, поїздки на велику відстань у клімат, що дуже відрізняється від звичного, не є бажаними. Завданнями подорожі насамперед мають бути ваше спілкування та відпочинок від шаленого бігу. Тому раджу зупинити свій вибір на недалекій поїздці в теплий, помірний клімат.

З можливих незручностей треба звернути увагу на набрякання ніг. Особливо, якщо в тебе були проблеми з венами ніг (варикозна хвороба) ще до вагітності, тоді саме час допомогти собі.

Варикозна хвороба (варикозне розширення вен нижніх кінцівок) – це стан, коли поверхневі (підшкірні) вени подовжуються, розширюються та починають виступати, що можна побачити через шкіру. Окрім візуального неприємного відчуття, ця проблема може ускладнитися в майбутньому утворенням тромбів.

На жаль, під час вагітності є декілька факторів, що сприятимуть варикозній хворобі.

По-перше, це надмір гормону прогестерону, що діє на гладку мускулатуру стінки вени, розслаблюючи її, що, в свою чергу, сприяє застою крові у венах, особливо, в сидячому положені. Затримка крові в венах сприяє їхньому розтягу та скручуванню.

По-друге, ростуча матка заповнює собою значну частину тазової порожнини, відтісняючи інші органи, зокрема великі судини. І, якщо по артеріях кров рухається під тиском від серця, то повернення назад по венах утруднене додатковим стисненням від матки. Знову ж таки, це сприяє застою крові у венах нижніх кінцівок. До речі, подібний механізм запускає іншу неприємну проблему, що може проявитися під час вагітності, – це геморой.

Як попередити ускладнення, що виникають при варикозному розширенні вен:

  • Піднімай ноги догори. Лягаючи, підстав під ноги подушки так, щоб було зручно й одночасно ноги знаходились дещо на підвищенні.
  • Вдягай компресійні (противарикозні) підколінки, панчохи чи спеціальні колготи для вагітних. Як вдягати спеціальні противарикозні колготки? Противарикозні (компресійні) панчохи вдягай зранку, ще лежачи в ліжку, оскільки, коли ти встанеш, під дією сили тяжіння кров вже почне переповнювати розширені вени. Противарикозні колготки, панчохи, підколінки різняться за ступенем компресії (тиску, який вони чинять на шкіру ноги, таким чином притискаючи набряклу, розширену вену).
  • Користуйся підтримуючим поясом для вагітних. Підтримуючий пояс для вагітної корисний не тільки для попередження розтягів і надмірного навантаження на хребет, а також, надійно й зручно утримуючи живіт вагітної, пояс розподіляє тиск збільшеної матки рівномірніше, що, в свою чергу, допомагає зменшити застій крові в тазовій порожнині та венах нижніх кінцівок.

Як росте дитинка?

Тепер дитинка може мати 26 см в довжині від голови до п’яток, важити приблизно 380 гр. На цьому тижні більше уваги буде присвячено розвитку різних органів дитинки. Зокрема запрацює кістковий мозок, почне утворювати клітини крові. До цього часу за цю роботу відповідала печінка та селезінка. Розвиватиметься кишківник малятка, почнеться засвоєння цукру з амніотичної рідини, що була перед тим заковтнута дитиною. В хлопчика статеві залози – яєчка почнуть опускатися в калитку. В дівчаток вже є сформовані фолікули з 6 мільйонами яйцеклітин.

Волосяний покрив дитинки стає виразнішим, на обличчі з’являються брови. Тепер твоє маля може нахмурити брови.

Автор: Ольга Летнянчик, лікар

Читайте також:

20-й тиждень вагітності

22-й тиждень вагітності

Календар вагітності: від 1 до 40 тижня