Пальчикові ігри для малюків

Долоньки малюка – це один з найважливіших способів пізнання світу. Тут розташовані нервові центри, які пов’язані з мовним та інтелектуальним розвитком – важливо стимулювати їх роботу. Звичайні погладжування долоньок, загинання пальчиків та пальчикові ігри сприяють розумовому та емоційному розвитку малюка. Останні, до того ж, є простим способом весело і цікаво провести час з дитиною у будь-якому місці та відволікти маля від примх, перемикнувши його увагу.

Пальчикові ігри – це коли дорослий допомагає дитині робити злагоджені рухи пальчиками під римовані віршики. До 4-5 місяця достатньо звичайного масажу пальчиків та погладжувань, а вже з цього віку можна включати в ігри ритмічні згинання та розгинання.

З пів року варто додавати складніші ігри: можна пропонувати дитині збирати крихти, грати на ударних музичних інструментах, складати кубики чи кульки у порожні коробочки.

Для розвитку моторики пальців, проведіть своїм пальцем по дитячій долоньці, по одному згинайте дитячі пальчики, промовляючи ритмічний віршик:

Хлопчик-мізинчик, де ти був?

З цим братиком – у ліс ходив!

З цим братиком – борщ варив!

З цим братиком – кашу їв!

З цим братиком – пісні співав!

Пісні співав та танцював!

Своїх братиків потішав!

За допомогою пальчикових ігор дитину можна знайомити з різними явищами, тваринами, рослинами та частинами людського тіла. Для цього, перебираючи пальчики на ручках та ніжках, промовляйте віршики з назвами тварин, рослин та допомагайте дитині робити прості рухи руками, які асоціюються з певними явищам:

Туки-токи, туки-токи

Застукали молотки (малюк б’є руками по столу)

Застукали молотки,

Заграли ліктики (показує на ліктики):

Тук-ток, тук-тік,

Скоро _____ (ім’я дитини) рік!

Регулярно граючись з дитиною у пальчикові ігри, ви помітите удосконалення вмінь малюка: з кожним разом дитині буде простіше виконувати рухи та повторювати жести, а руки ставатимуть гнучкішими та менш напруженими. Такі забави для найменшеньких дуже ефективні через свою ненав’язливість, динамічність та комунікативність – дитині цікаво і весело, тому й інформацію вона засвоює швидко.

Починаючи з року, пальчикові ігри можна розширювати за допомогою рухів всього тіла. Наприклад:

Сітку тягну (дитина тягне),

Рибу ловлю.

У торбинку кладу (показує, як кладе),

Додому несу:

Щурки і купки,

Плотички і полички (загинаємо пальчики).

Один йоржик –

Тай той в горщик (загинаємо великий палець).

Борщику наваримо (показує, як варить),

_____ (ім‘я дитини) нагодуємо.

Пальчикові ігри обов’язково варто включити у забави з малюком. Окрім розвитку нервових центрів у долонях, вони розвивають увагу, допомагають дитині одночасно запам’ятовувати слова вірша, звикати до ритму та виконувати рухи. Через короткий час регулярних ігор, дитина зможе вже вимовляти окремі слова і, навіть, деякі фрази з вірша.