З дев’яти місяців дітки вже розуміють і, навіть, можуть виконувати нескладні прохання, наприклад, підійти (чи, коректніше, підповзти) ближче, взяти щось у руки, відкрити ротик тощо. Тепер маля вже пам’ятає гру, якою розважалося попереднього дня і може за проханням повторити свою дію. Дещо збільшується словниковий запас, а улюбленими звуками стає імітація чхання, кашлю, сміху та інших звуків когось з дорослих. Також дитина охоче копіює інших дітей.
Фізичний розвиток
Дітки, які народилися із середньою вагою (3,2-3,5 кг) на дев’ятому місяці життя важать 9-9,5 кг. Якщо ж малятко має більшу вагу, то варто проконсультуватися з педіатром щодо раціону дитини. Надмірна вага може бути причиною зниженого імунітету, меншої рухливості, ендокринних захворювань та порушення обміну речовин.
Намотування кругів навколо столу чи крісла стає улюбленою активністю дитини. Хоча збоку і може здатися, що в такій активності немає жодного сенсу, окрім самої активності, насправді таким чином дитина продовжує пізнавати світ – тепер вже починається розуміння масштабів предметів та мобільності світу. Малюку цікаво чому шафа закінчується саме там, чому людина з‘являється то в одному, то в іншому місці.
У дев’ять місяців малюк вже добре сидить, може самотужки змінювати положення із лежачого на сидяче і навпаки. Спираючись та схопившись за щось, дитина може стояти, але ще можуть бути непорозуміння з “приземленням” – варто допомогти малюкові навчитися сідати.
Зацікавлення
Цікавою у дев’ять місяців стає гра у хованки – принишкнувши за шторою, ковдрою, іграшкою чи сховавшись за меблями, дитя із голосним сміхом показується на “ку-ку” чи інший звук.
Варто подбати про безпечність кутів меблів, адже дитина вже дуже активна, може підніматися і діставати до кутиків. Якщо неможливо максимально убезпечити весь дім, то слід виділити хоч одну зону, в якій дитині буде безпечно гратися та вивчати світ. Важливо не забути про бар’єри, які маля не зможе подолати, щоб вийти зі такої “безпечної зони”.
Інколи батьки купують манеж, але діти рідко граються в ньому довго. Дев’ятимісячному малюкові там замало простору і не цікаво, оскільки немає нових місць та предметів для вивчення. Найкраще, звичайно, якщо є змога зробити безпечним все помешкання, щоб малятко мало максимально простору, або хоча б одну кімнату.
Обережно – гаряче!
Цікавість дитини зростає і передбачити, що саме приверне увагу неможливо. Тому варто максимально сконцентруватися на безпеці. Закрити електричні розетки, слідкувати за відсутністю дрібних предметів та побутової хімії у доступних для дитини місцях, а також вже можна починати формувати “небезпечні зони”. Наприклад, навчити, що таке “гаряче”: піднести руку маляти поближче до вогню, щоб сильне тепло було відчутне, дитина відсмикне руку, а тоді кілька разів наблизити до вогню свою руку і відсмикаючи її казати “гаряче”. Так у дитини починає формуватися рефлекс, що “гаряче” означає небезпечне і потрібно забирати від такого руки.
У дев’ять місяців дитина вже багато уваги звертає на дорослих і намагається повторювати їхні дії. Тому потрібно контролювати і себе – не маніпулювати з окропом та гарячими поверхнями біля дитини, подалі ставити каструлі з стравами, ховати сірники та запальнички.
Медичний супровід
Консультацію з педіатром у цьому місяці варто присвятити темі травм. Обговоріть з лікарем моменти, які варто передбачити для профілактики травмування – раптом ви щось пропустили. Також не зайвим буде дізнатися про правильне надання першої допомоги дитині у разі травмування та придбати у домашню аптечку потрібні для цього засоби.
Прорізування зубів часто турбує дев’ятимісячних дітей та їхніх батьків. Також трапляються кишкові розлади як реакція на нові продукти. Такі проблеми можуть дещо погіршити сон, але загалом дитя у цьому віці спить міцніше та спокійніше. Однак активний період – і справді активний. Маля вже не цікавлять монотонні ігри з повторенням однієї дії, дитина хоче різноманіття та активності, швидко переключає увагу з однієї іграшки на іншу, любить все, що перекидається, рухається і “звучить”.
Наталя Кузьо