Другий місяць розвитку дитини

Наші вітання! Як це з чим? З тим, що ви витримали перший місяць життя вашої малечі. За таке б мали давати орден. Чи бодай якусь медальку. Тепер ви знаєте, як це — встигати більше, ніж сам Гай Юлійович Цезар. Дитя за цей час пристосувалось до навколишнього середовища, зайняло своє місце у вашій сім’ї і стало проявляти характер. Тепер воно все більше часу не спить. З’являються певні натяки на темперамент малюка: так, період неспання він може спокійно проводити у колисці або ж, навпаки, рватися досліджувати світ, що його оточує. В будь-якому разі, крихітна людина уже вміє сигналізувати, коли їй щось не подобається, і коли воно задоволене.

Фізичний розвиток

Вага дитини на другому місяці життя зростає приблизно на 800 грамів, плюс-мінус 100-200 грамів. Тут індикатором того, що розвиток вашого коханого «кльоцочка» відбувається нормально, є його самопочуття: якщо воно хороше — все йде добре і підстав для переживання нема. За цей місяць малеча підростає в середньому на 3 сантиметри.

Рухова активність

Що б ви знали, на другому місяці життя виникає перша серйозна небезпека для дитини. Але про це трохи згодом.

Оскільки триває вдосконалення нервової системи малюка, його рухи та вроджені рефлекси змінюються. Так, на зміну рефлексам новонародженого приходять поступово набуті умовні рефлекси, що пов’язані з вигодовуванням та мікрооточенням. Відтак, попри те, що вам може здаватись, що рухи карапуза все такі ж безладні, як і раніше, насправді у них вже прослідковується скоординованість. Це така собі репетиція до виконання цілеспрямованих дій у майбутньому.

Ручки і ніжки маля здебільшого тримає зігнутими. Проте чим далі, тим частіше воно, хоч і ненадовго, випрямляється, випроставши ніжки і розкинувши ручки. Метаморфоза відбувається і з кулачками: так, вони наразі стиснені, але хватка з поступово послабляється, і вже під кінець другого місяця долонька стає цілком розкритою.

Голівку дитина наразі ще не в силі самостійно тримати в положенні тулуба на животі. Та вже на кінець місяця вона зможе утримувати її упродовж 15-20 секунд. Щоб допомогти мацьопі натренувати м’язи шиї, рекомендується перед кожним годуванням вкладати її на певний час на животик: попервах — на декілька хвилин, а згодом довести до 10-15 хвилин.

Купання в цей період приносить помітне задоволення малюку, який радо плюскається у воді, розбризкуючи її навколо.

А тепер — про анонсовану небезпеку. Справа в тому, що нова рефлекторна рухова активність нерідко стає причиною падіння дитини з висоти і, як наслідок, отримання нею травм. Якщо вас це втішить, всі малюки падають хоча б раз. Будьте пильні: якщо падіння таки сталось, то не пізніше як за добу після інциденту покажіть дитину педіатрові, аби не допустити ускладнень для її здоров’я.

Сон дитини на другому місяці

Хороша новина: другий місяць обіцяє покращення нічного сну в немовлятка, а відповідно і в його багатостраждальних батьків. Але дуже сильно не радійте, бо така ідилія протримається буквально до перших «кольок» — проблем із травленням у дитини. Тож ловіть момент і спробуйте зараз як слід відіспатися. До вашого відома, у цей період дитя спить вночі, як правило, 7 годин.

Але є одне «але». Є й такі діточки, які на другий місяць життя люблять поекспериментувати, і в рамках таких експериментів перевертають все з ніг на голову: вдень вони сплять міцним сном, зате вночі, так би мовити, влаштовують концерти. Батькам такого маляти можна лише поспівчувати. І заодно порадити такий лайфхак: вдень не давайте дитині довго спати, будіть її через кожні чотири-п’ять годин — і тоді, можливо, вона повернеться до нормального режиму. Запасіться терпінням, бо, швидше за все, ті декілька днів, що ви проводитимете спецоперацію «Примусь дитя спати, як всі нормальні люди», здаватимуться кінцем світу. Нехай у ці важкі дні буде з вами Сила».

І ще одне. Майте не увазі, що на другому місяці доволі часто у дітей виникають деформації голівки. Це все через те, що вона лежить у ліжечку в одній і тій самій позі. Відповідно, щоб деформації не було, слід періодично змінювати положення крихітки. Та навіть і саме дитяче ліжечко час від часу переставляти, щоб маля мало можливість побачити більше світу, яке його оточує. Так йому буде цікавіше.

А якщо зауважите, що малюк самостійно повертає голівку постійно в один бік, то мерщій до педіатра: може бути, що це наслідок травматичних пологів, так звана «кривошия». Її задавнювати не можна в жодному разі.

«Кольки» в немовлят

Про «кольки» знають, чи принаймні чули, навіть ті, хто ніколи не мав дітей. Це те, з чим стикаються майже усі. Спричиняє «кольки», або спазмоподібні болі, у животі в дітей раннього віку надмірне скупчення газів. Це, в свою чергу, стається через незрілість кишково-шлункового тракту та процесів його нервової регуляції. Додайте до цього неправильне приготування сумішей для харчування малечі, надто активне смоктання грудей, під час чого дитина заковтує повітря, реакцію кишечника дитини на ті продукти, які їсть мама…

Як подолати «кольки»:

  1. Годуючи дитину, дивіться, щоб вона не заковтувала сильно повітря. При цьому намагайтесь в момент годування зберігати спокій. Бажано, щоб приміщення, в якому годуєте маля, було затишним;
  2. У перервах між вигодовуванням поїть дитину напоями на основі екстракту фенхелю. Їх ще називають в народі «кропна вода». Фенхель — корисна рослинка, плоди якої, а також ефірне масло стимулюють процеси травлення, зокрема підсилюють виділення шлункового соку і перистальтику, а ще стимулюють малечу більше пукати і, таким чином, звільнятись від надлишку газів;
  3. Закінчивши годування, не поспішайте класти дитину назад у ліжечко — потримайте її трохи, буквально декілька хвилин у вертикальному положенні, притуливши його животиком до своїх грудей, а голівку при цьому поклавши на своє плече. Ідеально, якщо це буде «шкіра до шкіри», оскільки тепло матері, а також розташування дитини у вертикальному положенні спонукають вихід повітря, яке заковтнула дитина, назад через ротик, відповідно, і «кольки» відступають;
  4. Покладіть дитину в ліжечко і погладьте її животик за годинниковою стрілкою. Завдяки цьому масажу бульбашки повітря у животику переміщуються, заспокоюються спазми, а вміст кишечника переміщається ближче до виходу;
  5. Візьміть теплу грілку і покладіть її на дитячий животик (як варіант — теплу пелюшку або компрес);
  6. У разі грудного вигодовування слідкуйте за тим, що самі їсте: кава, міцний чай, капуста, бобові, надмір фруктів чи сирих овочів, а також проносне можуть спричинити «кольки» в немовляти;
  7. Покладіть дитину на животик, давши йому при цьому в ротик пустушку. Маля смоктатиме її, його м’язи напружуватимуться, і таким чином воно саме собі робитиме масаж кишечника.

Читайте також: Як допомогти немовляті при коліках: 10 порад для батьків

Якщо ніщо з цього не подіяло, і дитина й далі плаче, перебирає ніжками, крутиться, значить, це щось серйозніше, аніж прості «кольки», і необхідно звернутись до педіатра.

Слух і зір дитини на другому місяці життя

На другому місяці життя зорові та слухові аналізатори немовляти удосконалюються. Ви можете помітити, що малеча з інтересом розглядає ваше обличчя, слідкує поглядом за цяцьками, якщо провести ними не нижче 50 сантиметрів над колискою, а під час прогулянок споглядає за сонячними «зайчиками», рухом листя на деревах.

У цьому віці в деяких малюків проявляється косоокість. Як правило, це проходить, не залишаючи по собі жодних слідів. А причиною цього явища є те, що дитина ще не повністю володіє м’язами обличчя та очей. Словом, без паніки.

До вашого відома, на другому місяці від народження дитина є, по суті, дальтоніком, оскільки розрізняє лише два основні відтінки — чорний та білий. При цьому їм більше до вподоби світлі тони, так само як рухомі предмети, а також предмети, що мають не більше двох контрастних відтінків.

Досягненням карапуза стає вміння розрізняти звуки та їхнє джерело. Він уже не здригається, як раніше, коли почує гучний звук, а повертає в бік, звідки той доноситься, свою голівку. Дитятко уже прислухається до розмов дорослих та до музики, коли та лунає.

Чи не найцікавіша метаморфоза — це коли дитина поступово починає переходити від поодиноких гортанних звуків на лепетання. Так, воно вже вигукує окремі голосні звуки — «а», «о», «у», «е», «ее». Згодом, набравшись досвіду, поєднує їх із приголосними. Виходить щось на кшталт «ха», «хе», «ехе». А ще малюк сміється, і це свідчить про одне — йому добре, радісно, а отже, він задоволений.

Шкіра

Шкіра в немовлят набагато чутливіша, аніж у дітей старшого віку. І це спричиняє свої проблеми, серед яких виникнення попрілості та пітниці.

Приблизно з шостого до восьмого тижня на обличчі, шиї, грудях, животику дитини з’являються висипання. Переважно в ділянках складок шкіри. До цього призводить незрілість функціонування сальних і потових залоз, а ще вплив материнських гормонів, які все ще «сидять» в організмі малюка.

Що робити? Якщо висипання нічим особливо не турбують, малюк почувається добре, то нічого. Просто дивіться за станом шкіри і не допускайте перегрівання.

«Гнейс» у немовлят

Ні, це не кличка репера — це коли на голові дитини, на тім’яній ділянці, з’являється специфічне покриття у вигляді лусочок. Ця біда виникає не через те, що ви зле доглядали за голівкою малюка, а через суто фізіологічні причини. «Гнейс» з’являється тоді, коли сальні та потові залози голови функціонують не так, як слід. Задля того, щоб позбутися «гнейсу», за півгодини чи за 40 хвилин до купелі слід рясно змастити ділянку, вражену «гнейсом», дитячою олійкою. А вже перед самим купанням ватним тампоном акуратно зняти лусочки з голівки. Увага! В жодному разі не використовуйте для цієї процедури гребінець або пінцет!

Спілкування

Так, ваш маленький котик наразі не вміє говорити і мало що розуміє, але він вже прагне спілкування. Тож дайте йому його. За кожної нагоди говоріть з немовлям, бавтеся з ним, беріть з собою, якщо йдете кудись у справах. Таким чином ви закладете цеглинки у фундамент формування людської особистості у вашого чада.

Крик

Малюк, у свою чергу, також з вами спілкуватиметься. Як вміє. Криком. Причому, цей крик може говорити про різне. І просто зараз ми допоможемо вам розібратись в його нюансах, аби ви чимшвидше зрозуміли, що до вас хоче донести мале чудо.

Отже, якщо дитя, кричучи, крутить головою, плямкає губами, ніби смокче, ненадовго замовкає, після чого продовжує свою шарманку, — і цей концерт відбувається за 20-30 хв до годування, — то це, як ви вже зрозуміли, сигнал, що малюк голодний.

Якщо ж малеча кричить практично безперервно і нав’язливо, то в цьому випадку мова може йти про те, що він страждає певну незручність. Можливо, пелюшки стали мокрими або ж йому занадто тепло, і зайву ковдру варто прибрати, чи перенести мацьопу в більш прохолодну кімнату.

А є ще пронизливий крик, під час якого малюк перебирає ніжками, неспокійно крутиться, випускає гази. Причиною такого крику є «кольки», про які ми вже писали вище.

Похід до педіатра

Під кінець другого місяця необхідно показати немовля дільничому педіатру в «День здорової дитини». Попередньо підготуйтесь відповісти на низку запитань лікаря, зокрема на такі:

  1. Чи достатньо молока в грудях? (це можна визначити шляхом контролю кількості сечовипускання у дитини — порадьтесь щодо цього з фахівцем);
  2. Чи дотримуєтеся ви режиму дня, в т.ч. сну, харчування, тощо?
  3. Чи траплялися розлади харчування у дитини, коли саме і з чим були вони пов’язані?

Цілком ймовірно, що після того, як педіатр огляне малюка, вам додатково призначать огляд і консультацію в профільних спеціалістів, наприклад, окуліста, невролога або ж ортопеда.

Навіть якщо вам здається, що все йде чудово і малюк розвивається, як має бути, ніщо його не турбує, все ж таки не нехтуйте візитами до педіатра. Фахова консультація ніколи не зашкодить.

Антон Бузько