Дванадцятий місяць розвитку дитини

В місяць перед своїм першим Днем народження малюк вже має сформовані деякі звички, харчові вподобання, улюблені ігри та іграшки. Реакції на нові предмети та людей вже можна частково передбачити. На дванадцятому місяці дитина розуміє прохання та більшість того, що до неї говорять, пам’ятає події впродовж тривалого часу, може сказати прості словосполучення. Маля також проявляє почуття гумору, вже вміє по-різному використовувати іграшки, відповідно до їхнього призначення та висувати свої вимоги у різних ситуаціях.

Фізичний розвиток та активність дитини

На дванадцятому місяці життя малятко важить близько 10,5 кг та має зріст приблизно 75 см. Найчастіше у цей час є по 3-4 зуби зверху і знизу, однак є багато малюків, у яких перший зуб з’являється тільки у цей час – це не відхилення від норми. Загалом формула для визначення нормальної кількості молочних зубів актуальна до двох років – n-4 – де n – це кількість місяців. Тобто висновки про нормальну появу зубчиків варто робити значно пізніше.

В цей час діти починають ходити. Якщо маля раніше вже впевнено стояло, то до закінчення 12 місяця зазвичай вже самостійно ходить. Якщо ж сміливість підніматися та пересуватися з опорою з’явилася зовсім нещодавно, то малюк може почати ходити навіть у півтора року. За статистикою, троє із п’яти малят починають ходити до року, решта “наздоганяють” їх дещо пізніше. Це, зокрема, стосується дітей зі спокійним темпераментом, а також дещо пізніше освоюють ходьбу дітки з надмірною вагою.

У дванадцятимісячному віці дитина вже хоче їсти самостійно і таку нагоду час від часу їй варто давати, навіть, розуміючи, що акуратно та чистенько цей процес не мине.

Дитя надзвичайно рухливе, продовжує вивчати усі кімнати і предмети в них, освоює нові рухи. На це витрачається багато енергії, відповідно, дитина набирає мало маси.

В цьому віці достатньо вже одного денного сну. Іноді особливі активні малюки й зовсім відмовляються спати вдень.

Гра з дитиною дванадцяти місяців

Ігри та іграшки стають основним способом пізнання та вивчення розмаїття навколишнього світу. Важливо розуміти, що всі іграшки для дитини – просто іграшки. Якщо син хоче бавитися лялькою, а донька машинкою – не варто це забороняти. Навіть, навпаки – нехай маля пізнає різноманіття. Поділ на “дівчачі” та “хлопчачі” іграшки дуже умовний і, справедливо кажучи, його придумали дорослі, а не діти. Є ряд досліджень, згідно з якими дівчатка найчастіше надають перевагу одним, а хлопчики іншим іграшкам, проте, це узагальнені дані. Коли ж йдеться про конкретну дитину, то варто прислухатися до її побажань. До того ж, щоб обрати щось конкретне – потрібно мати вибір.

Імітації звуків надалі є дуже цікавими. До “мавпування” дорослих людей додаються ще й звуки тварин, іноді – їхня поведінка. Це вдалий час, щоб навчити дитину розрізняти “як каже собачка, а як котик”. Дитина паралельно продовжує активно поповнювати свій пасивний словниковий запас та поступово вчиться вимовляти нові звуки.

Комунікація та взаємодія

Близько року діти вже починають розрізняти окремих людей, можуть вказати на когось почувши ім’я. Також, завдяки сформованому запасу слів, маля вказує на предмети і може зробити те, про що його попросити.

В цей час з’являються симпатії та антипатії до певних людей, страв, іграшок. Малята дедалі більше надають перевагу колективним іграм над самостійними, тому потрібно гратися з дитиною.

Медичний супровід дитини на 12-му місяці

Під час відвідин педіатра на дванадцятому місяці дитину, як зазвичай, важать, вимірюють її зріст та оцінюють загальний стан. Якщо малюк часто хворіє, то з педіатром варто обговорити профілактику та способи зміцнення імунітету.

Наприкінці першого року рекомендовано показати дитину ортопеду, лору, стоматологу та неврологу. Навіть, якщо маля є абсолютно здоровим, такий огляд не зашкодить і може попередити майбутні захворювання.

Для підтримки здоров’я з дитиною слід багато гуляти на свіжому повітрі, робити масажі та гімнастику. Велика щоденна фізична активність не замінює гімнастику. Навпаки – вправи потрібні для зміцнення м’язової системи дитини, особливо зважаючи на високу фізичну активність.

До цього часу маля вже може вміти самостійно вилазити з колиски, спускатися з невисоких сходинок чи порогів і підніматися ними, легко встає з сидячого положення і самостійно сідає. Соціальні навички також вдосконалюються, зокрема, в іграх з’являються дійові особи; дитина може хитрувати, вимагаючи щось, чого їй давати не хочуть.

Загалом дванадцятимісячне маля вже зовсім не схоже на ту безпомічну малечу на першому місяці життя і поступово стає самостійною людиною зі щоденними успіхами та уроками.

Наталя Кузьо