Десятий місяць розвитку дитини

У десять місяців батьки вже можуть помітити за своєю донькою чи сином вміння утримувати два предмети в одній руці та можуть визначити домінуючу руку – ту, якою дитина найчастіше грається і бере предмети. Тобто у цей період вже можна дізнатися шульгою чи правшею є малюк. Дитина продовжує активно імітувати навколишні звуки, може підряд повторювати “ланцюжок” простих складів. Серед іграшок вже є улюблені та з’являється зацікавлення складанням різноманітних пірамідок, кубиків чи кілець.

Фізичний розвиток

За цей період малюк набирає у масі в середньому 400-450 грамів, а у зрості – 1,5-2 см, маючи у десять місяців приблизно 72-73 см зросту. Всі маневри, пов’язані із сидінням дитині вже вдаються легко, а одним з найулюбленіших занять є вилазити та заглядати куди-небудь. Як злізти маля ще може не знати, тому гучні плачі під час гри часто пов’язані саме із невмінням повернутися у “вихідне” положення.

У десять місяців дитина вже готується до ходьби. Відбувається це по-різному: хтось плазує до меблів, піднімається і, тримаючись, робить кілька кроків; хтось намагається піднятися із сидячого положення; інші відразу після повзання “по-пластунськи” роблять спроби ходити; а деяким діткам потрібно пройти весь шлях плазування-рачкування-ходьби з підтримкою. Правильного методу не існує, тому не варто прислухатися до порад на кшталт “роби, як ми робили і дитина піде раніше” – це дуже індивідуальний процес.

Гра та вивчення світу

Трохи дослідивши і вивчивши кімнати й кухню малеча починає цікавиться ванною і туалетом. Спробувати нові предмети на смак, розкрутити рулон туалетного паперу, кинути щось в унітаз, натиснути на цікаву кнопку, покрутити краном – все це надзвичайно захопливо для дитини, тому краще зачиняти двері до ванни і туалету.

Після ігор дитину вже варто привчати до повернення іграшок на свої місця – у спеціальну кімнату чи хоча б кошик. Звичайно, самостійно складати речі десятимісячне маля не буде, але нехай щоразу спостерігає як дорослі переміщують все на своє місце.

У десять місяців деякі діти проявляють увагу до своїх статевих органів, починають гратися з ними. Не потрібно через це панікувати і докоряти за такі забавки. Для дитини це звичайна частина тіла, гру з якою вона сприймає як частину загальних ігор. Взагалі не варто жодним чином акцентувати на цьому, щоб не сформувати установку, наче дитя робить щось заборонене чи, навпаки, посилити уваги до цієї частини тіла.

У десять місяців можна починати привчати дитину до горщика, але в жодному разі не змушувати. Горщик повинен бути теплим та зручним і садити на нього дитину варто тільки тоді, коли знаєте приблизний час випорожнення. Важливо не відволікати дитину на горщику їжею чи іграшками і не сварити у разі невдачі. Якщо ж все вдалося, максимально похваліть малюка, щоб було зрозуміло, що дитина зробила те, що потрібно і якнайкраще.

Мова дитини в 10 місяців

Впродовж цього місяця мова дитина вже пов’язана з дією. Певні рухи, предмети, об’єкти і люди можуть отримати свої назви. Найчастіше це один склад на кшталт “ба”, “му”, “та”… Тобто дитина вже називає речі та дії, але ще не може вимовляти повноцінні слова.

У цей період варто багато розмовляти з дитиною, при чому – по-дорослому, називаючи своїми іменами предмети, описуючи дії, розповідаючи прості оповідання. Не слід дублювати дитячі звуки, пом’якшувати свою мову чи придумувати “дитячі” назви для предметів. Важливо, щоб маля формувало пасивний словниковий запас і на слух могло визначити про що йдеться.

У десять місяців дитина вже може пов’язати назву з предметом, тому “стіл” має бути “столом”, а не “гагою” чи іншою комбінацією звуків. Маля його називає так не тому, що ця назва більше подобається, а тому, що ще не може вимовляти всі звуки. Дорослі ж – можуть, тому краще називати речі своїми іменами, щоб дитина поступово вчилася їх розрізняти і згодом правильно називати.

Комунікація

Дитя вже може проявляти сором’язливість перед незнайомцями чи, навіть, коли до кімнати зайшов хтось із “своїх”, кого деякий час не було. Водночас малюк вже починає розуміти, що речі та люди існують поза його полем зору і усвідомлювати, що тато повернеться, а не зникне назавжди, якщо піде кудись. Це помітно і під час гри: раніше дитина могла плакати, якщо сховати іграшку в коробку, тепер же – намагається її звідти дістати або просто зазирає. До речі, процес відкривання коробок та інших ємностей у цьому віці може бути цікавим сам по собі і як спосіб дослідити вміст.

У десять місяців починає формуватися розуміння взаємозв’язку кількох дій, наприклад, якщо мама пішла на кухню, то маля розуміє, що скоро в домі запахне їжею і настане обід. Щоб розвивати таке мислення, варто брати дитину з собою у різні місця, аби малюк міг спостерігати та робити висновки.

Сон

Через величезну активність та безліч нових вражень у малюка можуть бути проблеми із засинанням. В такому разі потрібно навчити його розслаблятися через спокійне заняття, наприклад, розглядання картинок або гойдання. Це слід робити у спокійному оточенні, без зайвих звуків, супроводжуючи розповідями лагідним тоном.

В результаті таких маніпуляцій у дитини повинна з’явитися сонливість. Якщо ж це не допомагає або займає надто багато часу чи є інші проблеми зі сном – проконсультуйтеся з педіатром під час чергового візиту. Лікар може порадити додаткові заспокійливі способи чи, при певних показах, виписати препарати. В жодному разі заспокійливі для дитини не можна обирати за рекламою чи рекомендаціями знайомих. В кращому разі вони нічим не допоможуть, а то й нашкодять нервовій чи травній системі дитини.

За десять місяців батьки вже добре вивчають свою дитину, її темперамент, відчувають її настрій та емоційний стан, можуть вже й зробити висновки щодо характеру малюка в майбутньому. Однак поспішати з цим не варто. У дитини попереду ще багато відкриттів, які змінюватимуть її уявлення про світ, навчатимуть новому, формуватимуть навички, звички та поведінку. Потрібно насолоджуватися процесом розвитку малюка і допомагати йому у цьому, не плануючи далеко наперед.

Наталя Кузьо