У немовлят центр терморегуляції ще не сформований, тому температура тіла може бути трошки підвищеною. Відразу після народження вона становить 37,5-38 °C, а вже за кілька годин знижується на 1,5-2 °C. На п’ятому-шостому дні життя температура тіла новонародженого стабілізується на позначці приблизно 37 °C.
Особливості температури у немовлят, про які варто знати:
- Після їжі, купання, масажу та гімнастики температура тіла немовляти підвищена, тому якщо є потреба виміряти її, то це слід робити через 15-20 хв. після годування та активностей.
- 37,2 °C є нормальними для малюків до 6 місяців, у деяких діток вона може бути навіть 37,5 °C, але тільки за умови якщо немає ознак захворювання і якщо така температура у малюка щодня.
- При захворюванні у немовляти температура підвищується дуже швидко через інтенсивні метаболічні процеси. 38 °C вже через пів години можуть перетворитися на 39,5 °C.
- Якщо температура у немовляти вище 38 °C, то часто виникають фебрильні судоми, тому збивати температуру потрібно вже коли вона піднімається вище 37,5 °C.
Чому у немовляти підвищується температура?
Немовлята досить швидко перегріваються. Це, знову ж таки, через не сформований терморегуляційний центр. Тому не варто надміру одягати малюка, а якщо температура дещо підвищена без інших ознак захворювання – варто зняти один шар одягу.
Збільшення температури тіла немовлят також провокують кишкові інфекції, стоматити, віруси та інші захворювання, прорізування зубів, алергія. Також підвищена температура може бути реакцією організму немовляти на щеплення, стрес та мати неврологічні причини.
При злегка підвищеній температурі слід уважно спостерігати за дитиною – якщо вона спричинена захворюванням, то маля дуже скоро стає млявим, плаксивим та з’являються інші симптоми.
Як і чим виміряти температуру у немовляти?
У найменшеньких діток температуру можна виміряти в паховій западині, у прямій кишці (ректально) або за допомогою спеціального термометра-соски в порожнині рота (орально).
Найбільш точні дані показує вимірювання у паховій складці. При вимірюванні температури орально слід знати, що норма є вищою на пів градуса, а при ректальному вимірюванні – на градус. Сьогодні популярними є також вушні інфрачервоні термометри. Вони вимірюють температуру за декілька хвилин, мають маленьку похибку і абсолютно безпечні, однак і досить дорогі.
Коли і як збивати температуру немовляткові?
Починати давати дитині жарознижувальні засоби варто тоді, коли температура вища 37,5 °C. Якщо таке трапляється, то також обов’язково потрібно звернутися до лікаря.
Побутує думка, що висока температура – це ознака вироблення організмом антитіл до захворювання, тому її збивати не потрібно. Насправді ж немає наукових підтверджень цьому і висока температура виснажує маля.
Через підвищену температуру організм малюка зневоднюється, тому перш за все потрібно давати дитині пити. Пропонуйте дитині воду, дитячий чай, компот із сухофруктів чи відвар родзинок кожні пів години, але не намагайтеся змусити випити – нехай маля вип’є стільки, скільки потребує.
Також при підвищеній температурі у немовляти потрібно забезпечити свіжіть і прохолоду у кімнаті – не нагрівайте повітря більше, аніж на 20 °C. Якщо ж вам здається, що дитині холодно – краще одягніть її тепліше, а повітря залиште прохолодним.
Є декілька основних загальних рекомендацій щодо вибору жарознижувальних препаратів для дітей, однак найкраще для цього проконсультуватися з лікарем.
- Перше, що варто знати – дітям до 12 років протипоказаний аспірин – він може давати серйозні ускладнення, тому препарати з аспірином малюкам не можна приймати.
- Зазвичай діючими речовинами у препаратах для зниження температури у немовлят є парацетамол та ібупрофен
- Щоб збити температуру у немовлят можна застосовувати як сироп, так і ректальні свічки
- Використовувати жарознижувальні препарати потрібно тільки тоді, коли у дитини піднялась температура, а не давати малюку за графіком
- Ліки на основі парацетамолу та ібупрому не можна давати малюками більше 4-ох разів на добу і довше 3-ох днів поспіль без огляду лікаря
В аптечці молодих батьків обов’язково повинен бути термометр, яким зручно вимірювати температуру малюкові. Обирайте відповідно до своїх фінансових можливостей, адже такі термометри бувають дуже різними. Проте не варто купувати найдешевший варіант тільки тому, що він найдешевший – термометр для немовлят повинен бути безпечним і максимально точним.