Їсти чи не їсти? Таке питання часто турбує вагітних. Жінка при надії хвилюється не лише за себе, але і за здоров’я малюка. Однак харчування мусить все ж бути повноцінним і збалансованим, тому особливо обмежувати себе не варто. Ми підготували для вас кілька хороших порад від лікаря. Тому прочитайте собі цей перелік і їжте на здоров’я дозволену смакоту.
Що не рекомендують вживати вагітним
Риба та морепродукти
Загалом рибу вагітним їсти дуже потрібно.
Адже це джерело білків, омега-3 жирних кислот, які необхідні для розвитку мозку дитини.
Проте в деякій рибі міститься ртуть, що є небезпечною для дитини та розвитку її нервової системи, імунної системи та нирок. Чим більша за масою та старша за віком риба, тим потенційно більший ризик високого вмісту ртуті в ній. Власне тому існують рекомендації для вагітних від FDA ( Food and Drug Administration ).
Проте краще відмовитись від:
Великоокого тунця
Королівської скумбрії
Марліну
Хоплостету помаранчевого або атлантичного глибоководного окуня
Рибу меч
М’ясо акули
Натомість варто включити до раціону:
• Анчоуси
• Соми
• Тріска
• Оселедець
• Легкий консервований тунець
• Тихоокеанські устриці
• Минтай
• Лосось
• Сардини
• Креветки
• Форель
Проте обмежте вживання білого тунця 168 грамів на тиждень.
Важливий нюанс: правильне приготування. Найкраще вживати запечену в духовці при температурі 200 – 220ᵒС рибу. Термічно оброблене м’ясо риби легко відділяється від кісток та ділиться на пласти, також воно стає непрозорим.
Варіть креветки, омари та морські гребінці, поки вони не стануть молочно-білими. А молюски, мідії та устриці, поки їх шкаралупа не відкриється. Викиньте все, що не відкривається.
Безпечною також вважається консервована з дотриманням технологій риба, що продається в магазинах. Детальна інформація про рибу повинна бути вказана на етикетці.
Пам’ятайте, що недостатньо термічно оброблена риба та морепродукти можуть бути заражені вірусами, бактеріями чи паразитарними інфекціями, наприклад, норовірусом, вібріоном, сальмонелою чи лістерією.
Деякі з цих інфекцій перебігають легко, проявляються лише у вагітної, викликаючи зневоднення та слабкість. Проте інфекції, що можуть передатися вашій дитині, спричиняють серйозні і, часом, навіть летальні наслідки. Наприклад, лістеріоз – серйозна небезпека для вагітної й дитини.
Тому їсти суші під час вагітності не дуже вдалий варіант.
Недостатньо термічно оброблене м’ясо, птиця чи яйця
Під час вагітності підвищується ризик розвитку харчових отруєнь, інтоксикації та харчових інфекційних захворювань. Тобто звичайне незначне отруєння у вагітних може проявитися важким станом. Переважно харчові отруєння не шкодять дитині. Проте важливо вчасно звернутися до лікаря, провести лікування, попередити розвиток ускладнень, наприклад, гострого зневоднення чи інтоксикації організму.
Продукти, які містять сирі яйця:
Варене на м’яко яйце
яйця-пашот
голландський соус
домашній майонез
домашнє морозиво
домашня глазур для торта
Непастеризовані продукти
Багато нежирних молочних продуктів, а саме – знежирене молоко, сир моцарела, домашній сир – можуть входити до вашого правильного харчування. Однак все, що містить непастеризоване молоко, категорично не підходить. Адже ці продукти можуть призвести до харчових захворювань.
Уникайте м’яких сирів, таких як брі, фету та блакитний сир, за винятком випадків, коли вони чітко позначені як пастеризовані або виготовлені з пастеризованого молока. Також уникайте вживання непастеризованого соку.
Немиті овочі та фрукти
Ретельно мийте всі сирі фрукти та овочі, щоб усунути шкідливі бактерії.
Уникайте вживання непромитих сирих паростків будь-якого виду – включаючи люцерну, конюшину, редьку та квасоля – які також можуть містити хвороботворні бактерії.
Кава та кофеїн
Кофеїн може проникати через плаценту. Тому для безпеки ваш лікар рекомендуватиме обмежити кількість кофеїну у вашому раціоні менше ніж 200 міліграмів (мг) на день під час вагітності. За потреби, наприклад, підвищений артеріальний тиск – виключити каву цілком.
Для інформації:
горнятко завареної кави 240 мл містить близько 95 мг кофеїну
горнятко завареного чаю 240 мл містить близько 47 мг кофеїну
360 мл коли містить близько 33 мг кофеїну
Трав’яні чаї
Лікарські рослини, що містяться в трав’яному чаї, по-різному діють на організм вагітної жінки. Тому краще перепитайте у свого лікаря, чи можна вам вживати певний чай та в якій кількості.
Переважно безпечним вважається ромашковий чай.
Алкоголь
Не вживайте алкоголь під час вагітності, адже жоден мінімальний рівень алкоголю не був доведений як безпечний під час вагітності.
Натомість вживання алкоголю під час вагітності підвищує ризик викидня чи мертвонародження. Вживання алкоголю може спричинити алкогольний синдром плода, що проявляється деформацією обличчя та інтелектуальними вадами.
Якщо ви вживали алкоголь до того, як дізналися, що вагітні, або вважаєте, що вам потрібна допомога для припинення вживання алкоголю, проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Сильно перероблена їжа
Сильно оброблена їжа, так звана junk food, збіднена на поживні речовини: вітаміни, мінерали тощо, що необхідні для здорового перебігу вагітності.
Натомість всі – бургери, чіпси, картопля фрі містять багато калорій, так званих «пустих» калорій, що несе небезпеку набрати зайву вагу під час вагітності.
Фізіологічно жінка має набрати лише додаткових 10 кг впродовж вагітності. Насправді, щоденна потреба в калоріях збільшується тільки на 350 ккал.
А приказка «вагітна їсть за двох» стосується не так калорій, як мікронутрієнтів, тобто вітамінів, мінералів та антиоксидантів. А от надмірний набір ваги може збільшити ризики розвитку діабету вагітних, ускладнень під час пологів тощо.
Як попередити харчові отруєння та інфекції
Завжди готуйте м’ясо та птицю, дотримуючися технології приготування. Стежте за необхідною температурою.
Готуйте хот-доги та обідні страви до тих пір, поки вони не приготуються. Вони можуть бути джерелами лістерії – серйозної харчової інфекції.
Уникайте охолоджуваних паштетів, м’ясних нарізок. Однак консервовані, стійкі до зберігання продукти є безпечними.
Варіть яйця до повної готовності, поки жовтки та білки не стануть твердими. Сирі яйця можуть бути заражені шкідливими бактеріями, наприклад, сальмонелою. Уникайте продуктів, приготованих з сирими або частково приготовленими яйцями, майонез, свіжоприготований або домашній голландський соус, заправка для салату Цезар.
Не їжте м’ясні субпродукти: печінку, легені, мозок, нирки, кров’янку, сальтисон, холодець тощо.
Ольга Летнянчик, лікар