8-й тиждень вагітності

Календар вагітності: 8-й тиждень вагітності

Календар вагітності по тижнях. Лікар зі стажем розповідає, як розвивається в утробі матері дитинка та які при цьому відбуваються зміни у тілі вагітної. Усе найважливіше про 8-й тиждень вагітності

Зміни в твоєму тілі:

Можливо, твоя вага збільшилась до 1-2 кг. Збільшення ваги є нормальним, тому що твій організм перелаштувався на більший об’єм циркулюючої крові: збільшення та потовшення судин, що кровопостачають матку, де розвивається дитинка. Проте ідея, що тобі треба їсти за двох, – в прямому сенсі – їсти дві порції, не є правильна. Дитинка не потребує великої кількості калорій, щоб рости й розвиватися, а тим паче в першому триместрі. На початках це лише додаткові 300 – 400 ккал вдень. А от що дійсно потрібно, так це вітаміни та мікроелементи! Тому менше пустих калорій, наприклад, з картоплею чи макаронами, а більше зелені, горіхів, овочів і фруктів.

Можливо твоя вага, навпаки, завдяки поганому апетитові, нудоті чи блюванню стала меншою. В незначній мірі, це не є проблемою. Проте, якщо ти страждаєш від блювання, тоді зверни увагу на ознаки зневоднення ( небезпечної втрати рідини та мінеральних речовин (солей)).

Ознаки зневоднення:

  • Блювота не припиняється, ти не можеш втримати ні їжу, ані рідину протягом 24 годин.
  • Зменшується кількість сечі, вона стає темнішою за забарвленням, концентрованішою.
  • Сухість шкіри та слизових, наприклад, відчуття пересихання в роті, сухість очей.
  • Відчуття втоми, слабість, у важких ситуаціях ти можеш, навіть, знепритомніти.

Допомога при зневоднені:

  • Знайти положення, наприклад, напівсидячи, щоб ти могла зупинити блювання та випити хоча б підсоленої води.
  • Спробуй негазовану мінеральну воду кімнатної температури, декому допомагає лимон, або шматочок імбиру.
  • Якщо вже можеш приймати їжу, спробуй овочевий бульйон, або курячий бульйон.
  • В аптеці можна придбати спеціальні розчини електролітів (солей) для регідратації ( відновлення рідини та мінеральних речовин в організмі ). Якщо організм не сприймає навіть таких сольових розчинів, тоді варто звернутися за допомогою до лікарні, де можливе довенне введення сольових розчинів.

Твої груди під впливом гормонів також починають змінюватися. Розвиваються майбутні протоки молочних залоз ( грудей ), де вироблятиметься молоко для твоєї дитинки. Тому груди також ростуть. Можливо, тобі треба буде купити спеціальний бюстгальтер, що надійно і обережно підтримуватиме чутливі молочні залози.

Як росте дитинка?

Ти ще не відчуваєш, проте твоя дитинка активно рухається. Дитинка нібито плаває у власному басейні ( в амніотичній рідині ). Тіло видовжується, тепер воно завдовжки 13 мм, протягом тижня виросте до 18 мм, стане за розмірами і візуально дещо схожим до квасолинки.

Велика голова, що має очка, що вже майже повністю прикриті повійками, вушка, що вирізняються збоку, й маленький кінчик носика з ніздрями. Оскільки шкіра дитинки напівпрозора, можна побачити як кровопостачається головний мозок, серце та інших органи дитини.

Ручки і ніжки дитини з весел перетворилися вже на щось більше схоже до людських кінцівок. На верхній кінцівці ( руці ) чітко можна розрізнити ліктьовий суглоб, пальчики, що розвиваються, хоча ще мають перетинки. Аналогічно на нижній кінцівці ( нозі ) бачимо колінний суглоб, розрізняємо стопу та пальчики ніг.

Автор: Ольга Летнянчик, лікар

Читайте також:

7-й тиждень вагітності

9-й тиждень вагітності

Календар вагітності: від 1 до 40 тижня