Тривога у дитини: що з нею робити?

Тривога може виникати у дітей будь-якого віку. Зазвичай – це реакція на щось, що лякає дитину: залишитись самою вдома, візит до лікаря, вперше відвідини школи/садочка/гуртка.

Хоча й у всіх дітей тривога проявляється по-різному, є основні ознаки, за якими її можна виявити: зниження активності, слабкість в ногах, біль у животі чи голові, а також при тривозі у дитини можуть потіти долоні.

Пропонуємо 5 порад, які допоможуть подолати дитячу тривогу і запобігти її подальшій появі:

1. Навчіть дитину помічати її тривогу.

Спокійно вказуйте дитині на її поведінку, коли помічаєте симптоми тривоги, звертайте увагу на них, але не критикуйте і не робіть зауважень. Просто – описуйте, що відбувається. Питайте, чи дитина теж помічає їх. Наприклад, якщо ви помітили, що дитина гризе нігті, спитайте, чи дитина теж це зауважує.

2. Поясніть, що відчувати тривогу – нормально

Дитина повинна розуміти, що в її тривозі та її проявах немає нічого, чого варто соромитись. Розкажіть їй, що некомфортні ситуації у всіх можуть викликати стрес, тривогу та їхні ознаки. Також важливо, щоб дитина розуміла, що симптоми тривог у кожного можуть бути різними.

3. Навчіть дитину розслаблятися

Коли дитина вже може ідентифікувати свій тривожний стан, дізнайтеся причини тривоги і спробуйте заспокоїти дитину. Розмова про те, що турбує дитину допоможе і заспокоїти і частково розвіяти страх. Наприклад, перед візитом до лікаря, який має зробити укол, поговоріть про це з дитиною: спитайте, що саме лякає – укол, лікар, голка тощо. Якщо симптоми стресу не проходять, використовуйте дихальні вправи, техніки візуалізації і просто підбадьорте дитину.

4. Усуньте фактори, які викликають стрес, якщо попередні пункти не допомагають

Звичайно, якщо це в принципі можливо, адже від візиту до стоматолога ви не можете відмовитись. Однак, якщо дитина, наприклад, боїться висоти і не може впоратися зі своїм страхом – не змушуйте її кататися на колесі огляду. У такому разі о тривогу може додатись ще й образа за те, що батьки піддали такому стресу.

5. Зверніться до психотерапевта, якщо тривога сильна, виникає дуже часто і не зникає/зменшується

Відмова ходити в школу/садочок, порушення сну та апетиту, надмірна агресивність чи активність, через які потрібно приймати заспокійливі – можуть бути симптомами хронічної тривоги. Якщо батькам не вдається разом з дитиною побороти це відчуття, то варто звернутися до фахівця.