Восьмий місяць розвитку дитини

У вісім місяців малюк вже запам’ятовує останні події і робить перші висновки та умовиводи. Дитина вже може самостійно вирішити найпростіші проблеми, наприклад, дістати іграшку, а також починає імітувати міміку та звуки інших людей і може плазувати з чимось у руці. Восьмимісячне маля поступово починає цікавитися комунікативними іграми, типу “де ти?” або “спіймай мене!”.

Фізичний розвиток

На восьмому місяці темпи росту дитини ще трохи сповільнюються. Впродовж цього місяця малюк набирає в середньому 500-550 грам ваги та 1,5-2 см зросту. Не варто хвилюватися, якщо дитина виросла у масі чи рості трохи менше, особливо якщо дитя перед тим хворіло, навіть, на звичайну вірусну інфекцію.

“Дитя пізнає, а ми – застерігаємо” – такого правила повинні дотримуватися дорослі, котрі живуть разом з восьмимісячною дитиною, адже в цьому віці більшу частину дня малюк повзає по дому у пошуках чогось нового і цікавого. Застерігати та убезпечувати перш за все потрібно від гострих предметів, медикаментів, хімікатів, гарячої праски і плойки, всього, що може впасти на дитину згори. Варто також подбати і про свої речі, які може пошкодити дитина та забрати із зони доступності малюка монети, магнітики та інші дрібні предмети, які можна проковтнути.

Восьмимісячний малюк щодня витрачає багато енергії і активний настільки, що жоден дорослий не може за ним встигнути. Провівши дві-три години у ритмі дитини, мама чи тато скріш за все падатиме від втоми, а малюк і далі продовжуватиме в тому ж темпі. Саме тому, не слід наполягати на відпочинку дитини, міряючи по собі. Коли маля втомиться, то подасть сигнал, що хоче відпочити.

Увага та зацікавлення

Малюки цього віку часто полюбляють ігри з дверима. Двері стають новим відкриттям, адже на відміну від стін та більшості меблів, ними можна рухати. Для дитини це стає цікавим спостереженням та елементом гри. Забороняти гратися з дверима не варто, але слідкувати за процесом потрібно, щоб дитина не притиснула пальці або ніжку.

Кидання чогось на підлогу також викликає задоволення та захоплення малюка. Ложка, іграшка, м’ячик, тарілка – малятко не вибагливе у виборі того, що повинно стукнутись об підлогу. При тому, що цікавість викликає як процес кидання, так і те, що відбувається з предметом після падіння. Дитина активно спостерігає, слухає звуки падіння і дуже радіє, якщо отримує другий шанс кинути. Гра з киданням і підійманням предмета може тривати дуже довго, особливо цікаво, якщо річ з підлоги піднімає хтось дорослий.

Тарілка мами і тата малюка починає цікавити більше, аніж власна. Дитина хоче помацати пальцями, розтерти у долоньках, спробувати на смак те, що пробують дорослі. Кухня загалом стає дуже цікавим місцем для дитини, адже в цій кімнаті дорослі проводять немало часу і роблять багато маніпуляцій з посудом, пакетами тощо – в очах дитини це здається цікавою грою, яку малюк хоче повторювати.

Активність дитини у вісім місяців

Швидкість плазування у цьому віці дуже зростає – наздогнати дитину навколішки практично неможливо. Активне повзання зміцнює групи м’язів, які потрібні для стояння та ходьби – як на ногах, так і на спині. У вісім місяців тіло дитини починає готуватися до ставання на ніжки і чітко помітно, що кожен новий рух піднімає тіло трішки вище від попереднього рівня. Наприклад, піднята вгору рука у намаганні схопитися за поручень змінюється підтягуванням всього тіла у цьому напрямі. Не слід намагатися пришвидшити події та “ставити” малюка – дитина поступово сама навчиться на своїх спробах і помилках.

В цьому віці малюк вже впевнено сидить, але ще не може самостійно піднятися з лежачого у сидяче положення. У вісім місяців також вдосконалюються навички захоплення предметів долонею – дитина вже активніше використовує пальці і може перекладати предмети з однієї руки в іншу.

Сон

Восьмимісячні діти, як правило, сплять ще двічі на день. Інколи дитина може спати один раз, але сон тоді триває довше. Збільшується тривалість нічного сну – орієнтовно до 10-12 годин.

Буває, що дитина може прокидатися серед ночі, захотівши бавитися. Це не варто заохочувати, приєднуючись до гри, але і вкладати дитину силоміць також не потрібно. Найкраще – поступово заспокоїти маля колисковою чи розмовою у спокійному тоні.

Мова та емоційність

У цьому віці дитина вже намагається повторювати те, що чує від дорослих. Мова стає емоційно забарвленою, відчутні інтонації, тональності. Нові та цікаві для себе звуки маля намагається повторити, може довго и охоче щось “розповідати”, намагатися звернути увагу інших на те, що цікаве йому.

Перші “мама”, “тата”, “баба”, “дада” від дитини можна почувати якраз на восьмому місяці життя.

Стає практично неможливо помилитися, які емоції переживає дитина, адже у вісім місяців вона вже навчилася виражати свої стани.

Настороженість до незнайомців ще залишається, але поруч з близькими малятко може вже активно вивчати нову людину та, навіть, комунікувати з нею. За деякими дослідженнями, у цьому віці дитина комфортно себе почуває, коли незнайомець не ближче, аніж 80 см до неї. Тому, якщо є потреба на короткий час залишити дитину з кимось, то краще, щоб людина не підходила надто близько і не намагалася взяти дитину на руки – це може налякати маля та викликати стрес.

Медичний супровід

Перед восьмим щомісячним оглядом у педіатра варто звернути увагу на частоту захворювань дитини – як дихальних шляхів, так і кишкового тракту. Якщо випадки захворювань були, то краще про них сказати лікарю і проконсультуватися. Зазвичай, у цьому віці радять звертати увагу на достатню кількість прогулянок, повітряних ванн, загартовування, масажу, гімнастики та збалансованість харчування.

З восьмого місяця стає дуже помітним те, як змінюється дитина. Раніше зміни також відбувалися і, звичайно, були помітні, але з початком рухової активності та самостійного пересування, практично щодня можна зауважувати нові деталі поведінки малюка. Це складний період для батьків, який потребує максимальної уваги та концентрації. І дуже важливий період для дитини, яка вже може самостійно наближатися, торкатися та брати до рук предмети, вивчаючи світ.

Наталя Кузьо