Шостий місяць розвитку дитини

Напередодні піврічного “ювілею” малюк вже може обертатися і вигинатися в усіх можливих напрямах та показово демонструє свої емоції. Власне відображення в дзеркалі викликає посмішку, а незнайомець – насторожує. У цьому віці дитина вже може запам’ятати своє ім’я та обертається на голос, який його називає. Це важливий період початку соціалізації та виховання комунікативних навичок.

Фізичний розвиток

За пів року малятко виростає вже на 15-16 см. Дитина в середньому за шостий місяць життя набирає 600-650 грам. Якщо ж батькам задається, що малюк набирає надто багато чи замало – варто відкоригувати раціон. У першому випадку – зменшити кількість калорійних каш на користь овочевих пюре, у другому ж навпаки – додати більш калорійну їжу у дитячий раціон.

На шостому місяці маля вже може почати повзати. Спочатку ці спроби схожі на плазування червячків, адже спершу дитина повзає на животі. У шість місяців класичне повзання на колінках і витягнутих руках дається ще важко, однак деякі малюки вже його освоюють. Шукаючи найбільш зручний та легкий для себе спосіб пересування, діти у піврічному віці часто винаходять свої ексклюзивні методи.

Наприкінці шостого місяця дитина завичай вже може сидіти з рівною спиною без прогинання тулуба вперед або вбік. Проте, ні в якому разі не варто намагатися вирівняти спину дитини, якщо вона ще кругла – це означає, що сидіти для маляти ще не час. Не варто через це хвилюватися, нормально і коли дитина починає сидіти у 7 місяців.

Разом з тим малюк вже починає виявляти бажання ходити, якщо його тримати за руки вертикально. Не варто захоплюватися такою активністю, бо м’язи гомілок, стегон і тазового поясу ще недостатньо сформовані, щоб забезпечити правильну техніку ходьби. Можна не дуже часто використовувати “ходулі”, прослідкувавши за безпекою.

Загалом, коли маля починає самостійно пересуватися важливо зачиняти двері в усі “небезпечні” кімнати, облаштувати бар’єри перед місцями з підвищеним ризиком травмування, особливо слід звернути увагу на сходи. Варто і безпечно розташувати скляні, гострі, дрібні предмети, побутову хімію та ліки. Посилена цікавість до всього навколо у цьому віці інколи спричиняє травми та отруєння.

Перші зуби

У більшості малят перші зуби прорізуються у 6 місяців. Однак точної дати, коли це має відбутися немає і, як ми вже писали, перші різці можуть з’явитися навіть у 4 місяці, або й суттєво пізніше – ближче до року. Про симтоми, якими супроводжується ріст зубів і про те, як допомогти дитині у цей період у немовляти ми вже писати раніше.

Варто додати, що на прорізування зубів діти можуть реагувати задовго до їх появи, навіть, за кілька місяців: смокчуть нижню губу, смикають вуха, чухають зону навколо очей. Вже коли зуб майже прорізався, дитина може погано їсти, підвищується температура тіла та виділяється багато слини.

Не зайвим буде проконсультуватися з лікарем, коли у малюка з’являються якісь із цих симптомів, бо інколи вони можуть сигналізувати про захворювання.

Молочних зубів загалом має з’явитися 20 і відбувається це орієнтовно до 2-2,5 років, тому варто запастися терпінням, гризунцями та спеціальними аптечними засобами, звичайно ж, після консультації з педіатром.

Емоційність дитини в шість місяців

Шестимісячне маля вже починає усвідомлювати різноманітність емоцій. Суперечки між дорослими, підвищені тони, тим паче крик, вже насторожують, спантеличують і можуть налякати дитину. Звичайно, слів маля ще не розуміє, а загальне враження про емоційний стан дорослих отримує з гучності розмови, інтонацій та виразів облич. Тому важливо слідкувати за цим, щоб не додавати дитині стресу і додаткової причини плакати.

У піврічному віці малюк починає проявляти і свою настроєву гаму, яку дорослим часто буває складно пояснити. Здається, що настрій у маляти змінюється через кожні декілька секунд – після широкої посмішки дитина супиться, після плачу починає сміятися, а після голосного крику – мовчить. Справа в тім, що за шість місяців дитина вже навчилася концентруватися на конкретному об’єкті і може переключатися з одного предмету чи звуку на інший. Відповідно, враження про кожен проявляється конкретною емоцією.

Мова та комунікація

З цього віку у дитини вже починає формуватися так званий пасивний словниковий запас. Маля поступово запам’ятовує назви речей та предметів і згодом, чуючи їх, дивитиметься чи вказуватиме саме на них.

“Асортимент” звуків, які можна почути від дитини суттєво більшає, зокрема, до голосних додаються приголосні, у дитини з’являється декілька “улюблених” звуків, якими вона реагує на певні ситуації.

Шість місяців – це надзвичайно важливий комунікативний період. Маля потребує уваги, спілкування та невербальної комунікації. Звуки та рухи дорослих дитина цього віку запам’ятовує і згодом пробуватиме відтворити.

Медичний супровід

На плановій щомісячній зустрічі з педіатром у цьому місяці можна обговорити фізичний та емоційний розвиток дитини, проконсультуватися щодо доцільності огляду у лікарів вузької спеціалізації, а також обговорити дату проведення третьої імунізації вакциною АКДП і проти поліомієліту.

Напередодні шестимісячного “дня народження” малюка батьки часто підбивають короткі підсумки. Не варто у цей період порівнювати свою дитину з іншими, аналізувати, що можна було б зробити, щоб пришвидшити розвиток дитини, вдосконалити її вміння тощо. Натомість це гарна нагода ще раз згадати перші пів року малюка, можливо, записати моменти, які не хочеться згодом забути, надрукувати і оформити у рамки чи фотоальбом знімки всього дитячого “вперше”, яке більше не повториться саме у такому виконанні і таких емоціях.

Наталя Кузьо