На п’ятому місяці життя малятко активно “вдосконалює” свої розмовні та комунікативні вміння, освоює дедалі більше звуків та продовжує “дегустувати” все, що потрапляє до рук. Цікавим дитині у цьому віці стає дзеркало – себе у відображенні малюк ще не впізнає, однак вже запам’ятовує те, що бачить.
Фізичний розвиток
На п’ятому місяці малюк вже не так інтенсивно набирає вагу, порівняно з попередніми. В середньому дитина повинна збільшитися на 650-700 грамів, набираючи близько 150 грамів щотижня. Загалом можна орієнтуватися на те, що вага п’ятимісячного є вдвічі більшою від тієї, яка була при народженні. Наголошуємо, що це лише орієнтир і якщо подвоєння “новонародженої” маси не відбулося у п’ять місяців чи відбулося дещо раніше – це аж ніяк не причина для тривоги. Подвоєння зазвичай відбувається пізніше у дітей, які народилися великими, а швидше, відповідно, у діток, які при народженні важили менше 3 кг.
Сповільнюються і темпи збільшення росту малюка. Загальний приріст від народження до п’ятого місяця зазвичай становить 13-15 см. Часто можна помітити певну етапність – темп росту дитини може бути дуже швидким та інтенсивним, після чого на деякий час сповільнюється. Не варто робити жодних висновків чи трактувань, якщо помітили таке за своєю дитиною – зазвичай це індивідуальні особливості фізіологічного розвитку. А щоб зняти надмірні хвилювання через це, краще проконсультуватися з педіатром.
Рухи та активність
Тіло п’ятимісячної дитини вже помітно гнучкіше. Малятко може підтягувати вгору голівку, лежачи на животі, розводячи в боки ручки та підносячи вгору ніжки. Під час такого “літачка” спинка пряма і напружена – ця вправа допомагає зміцнити м’язи спини та шиї.
Дуже цікавою для діток такого віку і практично недосяжною для більшості дорослих є змога дістати до рота пальчиками ніг. Трохи налякати маму і тата може “місток” – ще одна вправа, яку самостійно починає виконувати малятко, однак боятись не варто: впираючись голівкою та ступнями в опору, дитина вигинається в дугу, підіймаючи тулуб і таз.
У п’ять місяців немовля вже вправніше перевертається з животика на спину і навпаки, тому варто посилити увагу, коли дитина лежить на дивані чи ліку. Саме з цього віку починається травматичний період, оскільки зростає ризик падіння. Нові вміння, які допомагають пересуватися, дитині дуже цікаві і вона намагається активно маніпулювати руками, колінами, ступнями, щоб вдосконалити свою “майстерність”. Загалом більшість активного часу дитя починає витрачає на вдосконалення своїх рухів, виробленню рухових навичок.
Збільшення активності може викликати подразнення шкіри, особливо у місцях, де вона згинається – на суглобах та шиї. Також почервоніння і різні висипи можуть з’являтися там, де об шкіру треться шов, застібка, ґудзик чи інша частина одягу. Тому варто одягати малюка зручно, за розміром, обирати натуральні тканини та уникати одягу з великою кількістю оздоблення – це гарно для фото, але зовсім не практично на щодень.
Експедиція власним тілом
Після вивчення своїх ручок, ніжок та личка, дитина у п’ять місяців продовжує досліджувати власне тіло. Часто у цьому віці батьків турбує увага маляти до статевих органів, однак не варто надавати цьому особливого значення. Вони дитині цікаві не більше і не менше, аніж інші частини тіла.
Найкраща реакція дорослих на дитяче розглядання та торкання до своїх статевих органів – допомогти маляткові вивчити своє тіло, назвавши всі частини, які вивчаються. Не варто інтонацією, тоном чи будь-яким іншим чином акцентувати на особливості цих місць – краще говорити звичним спокійним голосом, щоб дитина розуміла, що статеві органи – така ж частина тіла, як інші.
Мова та увага
Дитина продовжує активно вивчати навколишній світ і потрібно їй в цьому допомагати. Для пересування у цьому віці вже можна використовувати прогулянковий візок з напів сидячим положенням. Повноцінно сидячи у такому віці дитину тримати ще не варто, однак і лежати довгий час вона теж вже не буде, бо цікавість до навколишніх образів вже дуже сильна.
Увагу п’ятимісячної дитини може привернути буквально все – від кицьки, собаки, пташки, квітки до пакета, який шарудить чи будь-якої іншої дрібнички. Таку цікавіть варто підтримувати, щодня показуючи синові чи доньці щось нове – пізнаючи світ, дитина розвивається.
У цей період урізноманітнюється “звуковий запас” малечі. Дитина пищить, гарчить, аукає та й загалом міміка ротика дуже активна. Свої звуки малятко вже не просто вивчає і запам’ятовує, а й може використовувати для привернення уваги. Вони все ще гортанні, губи і язик не беруть участі у їх формуванні, однак згодом дитина легше вимовлятиме слова, у яких є її перші звуки.
Слух та зір
У п’ять місяців маля вже може впізнавати напрямок звуку та починає реагувати на навколишні звуки – повертатися, скрикувати, посміхатися, здригатися чи плакати. Маля і далі дуже любить людські голоси, тому варто багато говорити, називати предмети, простими реченнями розповідати історії, вголос читати дитячі книжки.
Це вдалий час для перевірки слуху дитини. В активний період дня, коли маля спокійне і у доброму гуморі потрібно забезпечити в кімнаті повну тишу, відійти від дитини на 5-6 метрів і плеснути в долоні або сказати щось середньої сили голосом. Зауваживши реакцію дитини, потрібно повторити свої дії, відійшовши в інший бік кімнати. Якщо слух нормальний, то дитина поверне голову у бік, з якого лунає звук і намагатиметься поглядом знайти джерело. Якщо ж виникають занепокоєння щодо слуху дитини, то варто звернутися до дитячого оториноларинголога (лора).
Якщо до п’ятого місяця не зникла косоокість, то варто проконсультуватися і з дитячим окулістом. Загалом у цей період зір дитини вже фокусується на конкретному предметі, малятко слідкує за предметами поглядом та повертає до них голову. Для тренування м’язів, які рухають оком можна на відстані 30-40 см від очей дитини в різні боки проводити яскравим чи блискучим предметом. Зазвичай така вправа дитині швидко набридає, тому краще її проводити короткий час, але регулярно.
Взаємодія з оточенням
Цього місяця є висока ймовірність побачити реакцію дитини на незнайомця. Малеча бурхливо реагує на людей, яких не бачить щодня, навіть, візит бабусі та дідуся може викликати плач. Часто близьких дивує, навіть, обурює, що їх віднесли до категорії “незнайомців”, але з часом така реакція зникає. Вона пов’язана з тим, що у п’ять місяців дитина добре запам’ятати може обличчя мами, тата і тих, кого бачить щодня, тому на інших поки реагує як на чужих.
Не варто провокувати у дитини тривогу, навмисно залишаючи з “незнайомцями” в надії, що маля звикне до людини. Це додасть неспокою, може налякати та спровокувати загальну тривожність дитини, навіть, на декілька днів.
Водночас варто активно соціалізовувати малятко, не залишати без крайньої потреби вдома, а максимально брати з собою. Поруч з кимось із батьків дитина почувається у безпеці і активно пізнає інших людей та спостерігає за процесом спілкування.
Серед щоденних прогулянок та справ важливо не пропустити і щомісячний огляд у педіатра. З лікарем можна проконсультуватися щодо розпорядку дня, харчування, гімнастичних вправ та масажу для дитини.
Наталя Кузьо