На третьому місяці життя малюк вже починає активно пізнавати навколишній світ. Перш за все, руками досліджує своє обличчя, очі та ротик; вміє розрізняти розмову від інших звуків, а також починає розпізнавати різних членів сім’ї. У цьому віці дитя вже “пасе коні” – 10-15 секунд може утримувати голівку, лежачи на животику і намагається сісти, якщо хтось підтягне за ручки. Саме з трьох місяців починається період активної соціалізації та взаємодії з довколишнім середовищем.

Фізичний розвиток

У тримісячному віці малюк більший вже орієнтовно на 800 грамів та 3 сантиметри, порівняно із попереднім місяцем життя. Важливо у цей період також звертати увагу на розмір голови – її обвід повинен збільшитися на 1 см та зрівнятися з обводом грудної клітки. Якщо цього не відбулося або ж голівка росте занадто швидко – варто проконсультуватися з педіатром. Хоча зазвичай, ці показники вирівнюються вже на четвертому місяці.

Велике тім’ячко у тримісячного маляти ще не має кісткової тканини, тому поки відкрите, але вже помітно менше за розміром, порівняно з попередніми місяцями. Воно не пульсує, м’яке і не напружене. “Боятися” цієї частини тіла не варто, її можна торкатися і потрібно мити, як і інші ділянки.

Увага та рухи

Тримісячне дитя вже активно посміхається, виявляючи таким чином свої потреби і симпатії. Дитинка вже з увагою розглядає людські обличчя, особливо зону носа та лоба. Лежачи на животику, малюк у три місяці вже намагається підняти грудну клітку, спираючись руками на основу.

Загалом у цьому віці рухи маляти вже більш скоординовані і цілеспрямовані. Зникає хапальний рефлекс, долонька розпрямляється і дитина вже простягає руку, щоб взяти іграшку.

З цього періоду варто почати готувати помешкання до частих випробувань “на смак”, бо саме з трьох місяців дитина активно пізнає навколишні предмети через смак. Відтак, все, що потрапляє у руки чи, навіть, у поле зору, найчастіше проходить “дегустацію”. Прагнути абсолютної стерильності усіх речей у домі не варто, адже немовлятко повинне адаптовуватися до мікрорганізмів, звичайної відсутності пилюки та бруду зазвичай достатньо. Однак варто подбати про недоступність для дитини дрібних, гострих, колючих предметів, ліків, побутової хімії, а також всього, що може розбитися, будь-яким чином поранити немовлятко або ж того, що дитина може проковтнути.

З трьох місяців батьки вже помічають за своїм сином чи донькою здатність зауважувати рухи і звуки та концентруватися на них. Наприклад, маля повертає голівку та погляд у бік цікавого чи нового звуку і слідкує поглядом за предметом яскравого кольору, який повільно рухається.

Сон

Впродовж третього місяця сон маляти все ще нерівномірний. Дитина часто раптово прокидається, чим інколи лякає батьків, однак боятися не варто – це абсолютно нормально для немовлят такого віку. Тим паче не варто кричати на малюка чи створювати інші стресові ситуації, через які дитина збуджується і остаточно прокидається. Переривання сну можуть увійти дитині у звичку, якої потім дуже складно позбутися.

Якщо не проявляти надмірного переляку чи емоційності, а дати дитині час заспокоїтися і заснути, то з часом формується умовний рефлекс спокійного сну і сон стає менш переривчастим і більш спокійним.

Щоб дитина швидше засинала, слід подбати про достатню активність у період неспання, але не відразу перед сном. Загальне правило: немовлятко повинно достатньо втомитися, щоб хотіти спати, але не бути перезбудженим через надмірну активність безпосередньо перед сном. Також не варто використовувати дитяче ліжечко для ігор чи будь-якої активності – воно має асоціюватися у дитини виключно зі сном, щоб з часом сформувалась установка “спати”, перебуваючи у ліжечку.

Мова

Такі бажані перші “мама” і “тато” почути від тримісячної дитини навряд вдасться, однак бажання спілкуватися немовлятко проявляє дедалі активніше. З‘являються нові звуки, інтонації, дитинка більше прислухається до навколишніх звуків і починає відповідати їм.

Часто бажання поспілкуватися виникає наодинці, коли маля супроводжує гру звуками. За деякими дослідженнями, це пов’язано з темпераментом дитини – малята, які люблять поговорити на самоті під час гри, ростуть спокійнішими.

З трьох місяців варто активно стимулювати у немовляти комунікативні навички та бажання спілкуватися:

  • говоріть з дитинкою під час гри;
  • супроводжуйте свої дії словами, розповідаючи малюкові, що ви робите, коли доглядаєте за дитиною чи разом проводите час;
  • вмикайте дитині музику, щоб малятко звикало до різних звуків і вчилося відчувати ритм.

Медичний супровід

Окрім планового огляду у педіатра, тримісячну дитину повинен оглянути невролог, окуліст та ортопед. Якщо педіатр вважає за необхідне, то малюка варто показати й іншим фахівцям. Не треба лякатися, якщо дитині призначили препарати для профілактики рахіту та анемії – це не обов’язково означає, що захворювання вже є, зазвичай у такому віці – це лише превентивний захід.

У три місяці також слід зробити контрольні аналізи крові та сечі і підготуватися до щеплень проти кашлюка, поліомієліту, дифтерії та правця. Його проводять АКДП-вакциною наприкінці третього місяця після огляду лікарів, якщо немає протипоказань і немовля задовільно почувається.

Нехтувати вакцинацією не варто, адже це ефективний метод для попередження низки інфекційних захворювань, які поширені в Україні. Від деяких з них не існує ліків, наприклад, від правцю, тому вакцина є єдиним методом убезпечення від смертельної хвороби.

Наостанок зазначимо, що варто пам’ятати про індивідуальні особливості розвитку і ні в якому разі не панікувати, якщо вага, зріст чи вміння дитини у три місяці дещо відрізняються від описаних у нашому матеріалі. Ми вказуємо усереднені значення і орієнтири, але аж ніяк не точні рамки, в які повинно вписатися маля. Варто бути уважними до малюка, навчити його пізнавати світ, допомогти адаптуватися до навколишнього середовища, а все, що хвилює у процесі розвитку – обговорювати з педіатром.

Наталя Кузьо