Третій місяць розвитку дитини

На третьому місяці життя малюк вже починає активно пізнавати навколишній світ. Перш за все, руками досліджує своє обличчя, очі та ротик; вміє розрізняти розмову від інших звуків, а також починає розпізнавати різних членів сім’ї. У цьому віці дитя вже “пасе коні” – 10-15 секунд може утримувати голівку, лежачи на животику і намагається сісти, якщо хтось підтягне за ручки. Саме з трьох місяців починається період активної соціалізації та взаємодії з довколишнім середовищем.

Фізичний розвиток

У тримісячному віці малюк більший вже орієнтовно на 800 грамів та 3 сантиметри, порівняно із попереднім місяцем життя. Важливо у цей період також звертати увагу на розмір голови – її обвід повинен збільшитися на 1 см та зрівнятися з обводом грудної клітки. Якщо цього не відбулося або ж голівка росте занадто швидко – варто проконсультуватися з педіатром. Хоча зазвичай, ці показники вирівнюються вже на четвертому місяці.

Велике тім’ячко у тримісячного маляти ще не має кісткової тканини, тому поки відкрите, але вже помітно менше за розміром, порівняно з попередніми місяцями. Воно не пульсує, м’яке і не напружене. “Боятися” цієї частини тіла не варто, її можна торкатися і потрібно мити, як і інші ділянки.

Увага та рухи

Тримісячне дитя вже активно посміхається, виявляючи таким чином свої потреби і симпатії. Дитинка вже з увагою розглядає людські обличчя, особливо зону носа та лоба. Лежачи на животику, малюк у три місяці вже намагається підняти грудну клітку, спираючись руками на основу.

Загалом у цьому віці рухи маляти вже більш скоординовані і цілеспрямовані. Зникає хапальний рефлекс, долонька розпрямляється і дитина вже простягає руку, щоб взяти іграшку.

З цього періоду варто почати готувати помешкання до частих випробувань “на смак”, бо саме з трьох місяців дитина активно пізнає навколишні предмети через смак. Відтак, все, що потрапляє у руки чи, навіть, у поле зору, найчастіше проходить “дегустацію”. Прагнути абсолютної стерильності усіх речей у домі не варто, адже немовлятко повинне адаптовуватися до мікрорганізмів, звичайної відсутності пилюки та бруду зазвичай достатньо. Однак варто подбати про недоступність для дитини дрібних, гострих, колючих предметів, ліків, побутової хімії, а також всього, що може розбитися, будь-яким чином поранити немовлятко або ж того, що дитина може проковтнути.

З трьох місяців батьки вже помічають за своїм сином чи донькою здатність зауважувати рухи і звуки та концентруватися на них. Наприклад, маля повертає голівку та погляд у бік цікавого чи нового звуку і слідкує поглядом за предметом яскравого кольору, який повільно рухається.

Сон дитини на третьму місяці

Впродовж третього місяця сон маляти все ще нерівномірний. Дитина часто раптово прокидається, чим інколи лякає батьків, однак боятися не варто – це абсолютно нормально для немовлят такого віку. Тим паче не варто кричати на малюка чи створювати інші стресові ситуації, через які дитина збуджується і остаточно прокидається. Переривання сну можуть увійти дитині у звичку, якої потім дуже складно позбутися.

Якщо не проявляти надмірного переляку чи емоційності, а дати дитині час заспокоїтися і заснути, то з часом формується умовний рефлекс спокійного сну і сон стає менш переривчастим і більш спокійним.

Щоб дитина швидше засинала, слід подбати про достатню активність у період неспання, але не відразу перед сном. Загальне правило: немовлятко повинно достатньо втомитися, щоб хотіти спати, але не бути перезбудженим через надмірну активність безпосередньо перед сном. Також не варто використовувати дитяче ліжечко для ігор чи будь-якої активності – воно має асоціюватися у дитини виключно зі сном, щоб з часом сформувалась установка “спати”, перебуваючи у ліжечку.

Мова

Такі бажані перші “мама” і “тато” почути від тримісячної дитини навряд вдасться, однак бажання спілкуватися немовлятко проявляє дедалі активніше. З‘являються нові звуки, інтонації, дитинка більше прислухається до навколишніх звуків і починає відповідати їм.

Часто бажання поспілкуватися виникає наодинці, коли маля супроводжує гру звуками. За деякими дослідженнями, це пов’язано з темпераментом дитини – малята, які люблять поговорити на самоті під час гри, ростуть спокійнішими.

З трьох місяців варто активно стимулювати у немовляти комунікативні навички та бажання спілкуватися:

  • говоріть з дитинкою під час гри;
  • супроводжуйте свої дії словами, розповідаючи малюкові, що ви робите, коли доглядаєте за дитиною чи разом проводите час;
  • вмикайте дитині музику, щоб малятко звикало до різних звуків і вчилося відчувати ритм.

Медичний супровід

Окрім планового огляду у педіатра, тримісячну дитину повинен оглянути невролог, окуліст та ортопед. Якщо педіатр вважає за необхідне, то малюка варто показати й іншим фахівцям. Не треба лякатися, якщо дитині призначили препарати для профілактики рахіту та анемії – це не обов’язково означає, що захворювання вже є, зазвичай у такому віці – це лише превентивний захід.

У три місяці також слід зробити контрольні аналізи крові та сечі і підготуватися до щеплень проти кашлюка, поліомієліту, дифтерії та правця. Його проводять АКДП-вакциною наприкінці третього місяця після огляду лікарів, якщо немає протипоказань і немовля задовільно почувається.

Нехтувати вакцинацією не варто, адже це ефективний метод для попередження низки інфекційних захворювань, які поширені в Україні. Від деяких з них не існує ліків, наприклад, від правцю, тому вакцина є єдиним методом убезпечення від смертельної хвороби.

Наостанок зазначимо, що варто пам’ятати про індивідуальні особливості розвитку і ні в якому разі не панікувати, якщо вага, зріст чи вміння дитини у три місяці дещо відрізняються від описаних у нашому матеріалі. Ми вказуємо усереднені значення і орієнтири, але аж ніяк не точні рамки, в які повинно вписатися маля. Варто бути уважними до малюка, навчити його пізнавати світ, допомогти адаптуватися до навколишнього середовища, а все, що хвилює у процесі розвитку – обговорювати з педіатром.

Наталя Кузьо