Незалежно від віку дитини, батьки повинні бути послідовними у встановленні правил, їх дотриманні та “санкціями” за недотримання. Важливо розуміти, що діти не будуть дотримуватися тих правил, яких не дотримуються батьки і не будуть вірити у наслідки від недотримання, якщо батьки не виконуватимуть їх. Однак, при встановлення правил слід також зважати і на особливості віку дитини.
У цьому віці діти цікаві до всього, їм хочеться всього торкатися, все пробувати і куштувати, тому наймудрішим є усунення спокус. Причинно-наслідковий зв’язок дитина у такому віці ще не розуміє, тому будь-яке покарання неефективне - маля ще не здатне зрозуміти зв’язок між вашими і його діями.
Усунення абсолютно усіх “заборонених” предметів неможливе, тому якщо дитина у віці до 3-ох років тягнеться до чогось такого - варто спокійним врівноваженим тоном сказати, що так не можна і дати дитині паузу для заспокоєння.
Такі діти вже розуміють взаємозв’язок між подіями та явищами, тому їм потрібно пояснювати правила домашньої поведінки. Дитина повинна розуміти, що її очікує, якщо правила будуть порушені - лише пояснивши це є сенс у покаранні.
До прикладу, якщо дитина обмалювала стіну вперше, то обговоріть чому це не дозволено і що буде, якщо це повториться. Важливо, якщо дитина вдруге розмалює стіну, дотримати слова і реалізувати покарання. Найкраще, якщо воно буде пов’язане із зробленим. У випадку з настінними малюнками, до прикладу, можна обмежити використання олівців та долучити дитину до відмивання стіни.
Не використовуйте нереалістичні погрози: “Якщо ти не припиниш, то ніколи не будеш дивитися телевізора” - гучна, але безтолкова фраза, яка нічого не навчить дитину, а лише дасть зрозуміти, що ваші погрози ніколи не реалізовуються і надалі можна не слухатись.
Не карайте дитину надто довго - це демотивує і дитина забуває першопричину. Важливо також разом з покаранням не забувати і про похвалу та винагороду за добру поведінку. Похвалити дитину за прибрану кімнату може бути значно ефективніше, аніж насварити за не прибрану.Для дітей з найраннішого віку психологи радять впроваджувати правила. Чим раніше діти розумітимуть, що є правила і їх порушення загрожує покаранням - тим краще. Важливо, щоб батьки були послідовними і діяли спільно у цьому напрямі, а також показували власний приклад, адже якщо ваші речі постійно розкидані, то в дитини виникатиме логічне запитання: “А чому мої обов’язково мають бути складені?”.