Ваш малюк – виріс. Ну як виріс, поки що він ще немовля, проте вже далеко не таке, як ви принесли його у конвертику із пологового будинку. Йому уже пів року, а це означає, що пора вводити прикорм. Принаймні цей вік для проби нової їжі є найоптимальнішим. Як же її давати?
Коли починати прикорм
Прикорм – це їжа, якою доповнюють раціон немовляти. До шести місяців педіатри рекомендують годувати дитину виключно грудним молоком, не догодовуючим і не допоюючи її.
Вважається, що маминого молока є цілком достатньо для того, аби вдовольнити усі потреби дитини.
Лише коли малюкові виповниться 6 місяців, можна починати давати іншу їжу. Так, ви можете сказати, що дехто робить це раніше. Однак медики Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я вважають, що організм дитини буде ще неготовим до споживання їжі. Зокрема, велике навантаження ранній прикорм спричинить для травного тракту, нирок та печінки. Тому поспішати не варто. Добре те, що добре закінчується. Однак навіщо ризикувати дитячим здоров’ям?
Який буває прикорм
Про те, як правильно починати прикорм, є дуже багато суперечок. Насправді все, як завжди, – існує кілька основних рекомендацій. А решту рішень мама приймає самостійно, дивлячись індивідуально по своїй дитині.
Отже, існують два види прикорму: педагогічний та педіатричний. У чому ж їхня різниця?
Педагогічний прикорм останнім часом є доволі популярним серед молодих мам. Його мета – знайомити малюка із дорослою їжею, а не нагодувати одразу. Відтак дитина пробує практично всю просту їжу із дорослого столу.
Натомість педіатричний прикорм відрізняється тим, що передбачає поступове введення продуктів у дитячий раціон.
Як вводити продукти
Якщо до педприкормому питань небагато (хоча, звісно, не варто дитині давати пробувати важку їжу), то педіатричний складніший. Ні, це абсолютно проста схема, однак мамі варто ознайомитись із тим, у якій послідовності та як правильно варто починати такий прикорм.
Рекомендуємо користуватись порадами ВООЗ. Медики пропонують починати догодувати маля після шести місяців, продовжуючи грудне (чи штучне, зрештою) годування. Порції треба збільшувати поступово. Так само з кожним місяцем має збільшуватися кількість продуктів, які пробує ваша дитина.
Спочатку консистенція продукту має бути схожою до густої каші. Перші прикорми варто давати зранку, орієнтовно о 9-11 годині. Тоді ви зможете ще протягом дня побачити реакцію дитини на їжу.
Важливо: перша порція повинна бути розміром з 0,5-1 чайні ложки. Якщо у малюка немає реакції, то наступного дня порцію можна збільшити удвічі.
Продукти повинні бути однокомпонентні. Як мінімум для того, щоб мама у випадку алергічної реакції, могла розуміти, на що вона виникла. Тобто ми даємо за один раз один продукт: кабачок, броколі тощо.
Змішувати продукти варто вже тоді, коли дитина спробувала їх раніше, а реакції на них не виникало.
Не потрібно додавати до дитячого харчування цукор або сіль. Також мінімум до 12 місяців уникайте у продуктах коровячого молока. Доведено, що діти, як від раннього віку споживали цільне коровяче молоко, мали вищий ризик розвитку залізодефіцитної анемії.
Реакція на продукти у малюків індивідуальна, тому керуватись тим, що дитина вашої подруги їсть геть усе і почувається добре, не можна. Під час прикорму мама повинна бути особливою уважною.
І пам’ятайте, спробувавши нову їжу, ви зі своїм чадом переходите на новий етап дорослішання.
Продукти прикорму згідно протоколу МОЗ України
Першим продуктом прикорму, що пропонується дитині у віці 6 місяців, можуть бути каші (перевагу надавати крупам, які не містять глютену (гречка, рис, кукурудза), овочеве або фруктове пюре. Частота введення цих продуктів повинна бути 1-2 рази на день, з поступовим збільшенням об’єму порції.
Важливо, щоб дитина у віці 6 місяців почала отримувати прикорм з підвищеним вмістом заліза.
Продукти прикорму з підвищеним вмістом заліза:
- • каші, промислового виробництва, збагачені залізом;
- • м’ясо;
- • риба;
- • яєчний жовток;
- • добре проварені бобові (квасоля, горох).
Каші
1. Починати треба з каші, яка містить одну крупу, доцільно з підвищеним вмістом заліза (наприклад з рисової або гречаної каші). Потім вводити каші з інших круп (кукурудзяну, вівсяну).
2. Змішані каші з декількома крупами треба вводити тільки після того, як дитина уже отримувала каші з кожною крупою окремо.
3. Каші можна розводити грудним молоком.
4. Для приготування каші можна використовувати молочну суміш або розведене коров’яче молоко.
5. Не треба давати дитині каші для дорослих.
6. Каші можна змішувати з овочами або фруктами, але тільки після того, як дитина спробувала кожен з цих продуктів окремо.
7. Годувати дитину тільки ложкою.
М’ясо та альтернативні продукти
1. Важливо, щоб у віці 6 місяців дитина отримала прикорм з підвищеним вмістом заліза, яке міститься у м’ясі.
2. Рекомендоване дитині віком 6-9 місяців м’ясо: телятина, курятина, індюшатина, крільчатина, нежирна свинина.
3. Починати треба з дрібно перекрученого або розім’ятого м’яса, поступово переходячи до кусочків.
4. М’ясо повинно бути не сухе, а зберігати природну вологість, щоб дитина могла його легко проковтнути.
5. Не слід давати дитині копчені м’ясні продукти, ковбасу, сосиски, так як вони містять велику кількість жирів і солі.
6. Треба давати дитині рибу (з 8-10 місяців) та яєчний жовток (з 7 місяців), які є також джерелом заліза.
Яєчний білок є алергенним продуктом і до виповнення дитині 1 року його давати не слід.
Овочі та фрукти
1. Овочі доцільно вводити перед фруктами, оскільки деяким дітям може не сподобатись смак овочів, якщо вони звикли до солодкого смаку фруктів. Проте це необов’язково стосується усіх дітей.
2. Починати треба з одного виду овочів або фруктів і лише після того як дитина отримала кожен з них окремо, можна їх змішувати.
3. Починати треба з негострих на смак овочів (кабачки, гарбуз, картопля, капуста, патисони) і фруктів (яблука, персики, абрикоси, сливи).
4. Овочеве/фруктове пюре, як низькобілкову страву прикорму, дають не більше, ніж 2 тижні, потім необхідно збагачувати ці страви шляхом додавання в них високобілкових продуктів (м’який сир, м’ясо).
5. Можна давати дитині протерті свіжі овочі та фрукти, які перед тим треба добре помити і почистити. З часом можна буде давати дитині овочі та фрукти кусочками.
Соки та інші напої
1. Дитині достатньо рідини, яку вона отримує з грудним молоком. З 6 місяців деякі діти інколи можуть потребувати воду. Не можна давати дитині дистильовану, газовану та мінеральну воду.
2. Сік доцільно давати дитині тоді, коли вона уже отримує інші продукти прикорму. Сік можна давати у невеликій кількості (80-100 мл у віці до 1 року), пересвідчившись, що дитина випиває достатньо грудного молока (молочної суміші у разі штучного вигодовування). Соки не треба розводити водою та добавляти цукор.
3. Починаючи з 6 місяців необхідно допомагати дитині вчитися пити з чашки.
4. Не рекомендується вживання будь-яких видів чаю (чорного, зеленого, трав’яного) та кави до двох років. Ці напої перешкоджають всмоктуванню заліза. Після дворічного віку слід уникати вживання чаю під час їди.
Молочні продукти
1. Рекомендовано давати дитині м’який сир (з 6 місяців).
2. Не слід давати дитині цільне нерозведене коров’яче або козяче молоко до 9-ти місячного віку, а краще до 1 року. Розведене коров’яче молоко можна використовувати для приготування страв прикорму.
3. Не рекомендується вигодовування дитини виключно козячим молоком, зокрема через ризик виникнення фолієводефіцитної анемії.
Частота введення прикорму
Дитина віком до 8 місяців повинна отримувати прикорм 3 рази на день, у віці 9-11 місяців 4 рази на день. У віці 1 рік дитина повинна отримувати різноманітний прикорм з кожної групи продуктів, вміти пити з чашки.