Хронічна втома: причини, симптоми та способи лікування

Якщо втома не минає після нічного сну, відпочинкових вихідних чи розслаблено проведеного часу – це може сигналізувати про синдром хронічної втоми.

Що таке хронічна втома?

Синдром хронічної втоми (СХВ) – це виснаження у крайній формі, яке не минає після відпочинку і на яке не можна пояснити основними захворюваннями.

СХВ у сучасному світі набуває дедалі більшої актуальності: ритм життя пришвидшується, а урбанізація додає невротичності. Багатьом знайоме відчуття “накопиченої” втоми після напруженого робочого дня, тижня чи року. Через втомлюваність можна особливо не хвилюватися, якщо впоратись з нею допомагає відпочинок: сон в кінці робочого дня, вихідні після робочих буднів та відпустка щороку.

Чому виникає синдром хронічної втоми?

До СХВ найбільш вразливі люди у віці 40-50 років. Сьогодні немає остаточних даних щодо основних причин виникнення синдрому хронічної втоми. Вчені на разі сходяться на тому, що СХВ є наслідком кількох чинників: стресу, слабкого імунітету, генетичної схильності, алергії, навколишнього середовища і, навіть, вірусів.

Як розпізнати синдром хронічної втоми?

Виснаженість, яка не минає та перешкоджає щоденній діяльності впродовж щонайменше пів року – це основний симптом СХВ. Однак для діагностики цього стану повинні бути ще хоча б 4 симптоми з:

  • безсоння та інші порушення сну;
  • відчуття втоми після нічного сну;
  • втрата пам’яті або погана концентрація;
  • часті болі в горлі;
  • біль у м’язах;
  • часта поява головного болю;
  • чутливі та/або набряклі лімфатичні вузли на шиї та під пахвами.

Що рекомендують для лікування СХВ?

При підозрі на синдром хронічної втоми варто звернутися до психіатра. В деяких випадках лікар може призначити індивідуальну чи групову терапію. Серед загальних рекомендацій: обмеження (а краще припинення) вживання кофеїну, алкоголю, нікотину; формування режиму сну; перегляд зайнятості з рівномірним розподілом навантажень; уникнення емоційного та фізичного стресу.

Тобто найкращими ліками від синдрому хронічної втоми є зміна способу життя. Тільки так можна зменшити симптоми і уникнути повторення хронічної втоми в майбутньому.