Відповідальність – це одна з найважливіших рис, необхідна людині для успішного життя. Її варто формувати з раннього дитинства і разом з іншими важливими рисами розвивати у дитині.
Пропонуємо 3 лайфхаки, які поступово привчать дитину до відповідальності і дадуть розуміння її важливості.
Сімейні правила – шлях до відповідальності дитини
Усією сім’єю складіть список загальних правил, яких потрібно дотримуватися усім. Можна прописати і покарання у разі недотримання, яке також повинне стосуватися усіх. До прикладу, час відведений для перегляду телевізора, комп’ютерних ігор, гуляння з собакою, миття посуду, прибирання у загальних кімнатах… Список може бути різноманітний, залежно від життя родини.
“Нерівномірний” розподіл треба бути готовими пояснити, наприклад, якщо дитині за комп’ютером можна сидіти 2 години на день, а татові – 10 годин, то потрібна зрозуміла аргументація чому саме так: тато працює за ноутбуком, шукає в інтернет-магазині потрібні речі тощо, а не просто “він дорослий і розумний, а ти займаєшся дурницями”.
Така гра з правилами підходить для дітей будь-якого віку. Правила можна коригувати, відповідно до дорослішання дитини. Частково у ігровій формі дитина таким чином вчиться розподілу відповідальності, звикає до того, що є обов’язки та вчиться взаємодіяти.
Пояснення наслідків вчинків та дій
Намагайтеся завжди пояснювати дитині до чого призведе певний вчинок. “Не можна, бо я так сказала” – це неефективний аргумент. Дитина повинна розуміти наслідок та, можливо, небезпеку.
Пояснення має бути обґрунтованим та логічним. “Мамин планшет брати не можна” не тому, що вона буде сварити, а тому, що “це її особиста річ, яку вона має право нікому не давати, навіть, якщо про це попросити”. Важливо, щоб пояснення були двосторонні, адже свої особисті речі дитина також має право нікому не давати.
Право на помилку
Якщо наслідком вчинку не є пряма шкода дитині, то не варто категорично щось забороняти. Поясніть можливі наслідки, допоможіть зрозуміти переваги та недоліки і дайте зробити вибір. Навіть, якщо він буде “неправильний”, то дасть змогу зробити висновок на майбутнє.
Наприклад, якщо дитина збирала гроші на якусь покупку, але не дочекавшись необхідної суми, хоче витратити заощадження на щось дешевше – поясніть, що менша покупка принесе задоволення вже сьогодні, але якщо трохи почекати, то задоволення буде більше від того, чого давно хотілося.