Розвиваємо у дитини впевненість у собі

Впевненість у собі – одна з найважливіших характеристик, потрібних дитині для комфортного життя як у дитинстві, так і згодом у дорослому житті. Це та риса, яку можна і потрібно розвивати з раннього дитинства. Як це зробити – даємо декілька порад від психологів.

Проявляйте любов і прийняття

Ключове слово тут – проявляйте. Дитина повинна знати, що ви її любите, попри її недоліки, приймаєте і поважаєте її вибір. Відчуваючи прояви любові, розуміючи, що її поважають, дитина ростиме впевненою у своїх силах та можливостях.

Дозволяйте дитині приймати власні рішення

Там, де це можливо, завжди намагайтеся дати дитині вибір. Прийняття рішень – важливий життєвий навик для впевненості у собі. Змога самостійно вирішувати надихає дитину і поступово вчить відповідальності за свої рішення. Важливо, щоб вибір, який має дитина був здоровим – таким, що в жодному разі не зашкодить дитині. Наприклад, дитина може сама обрати зелену чи білу футболку одягнути до школи, але не може обирати між йти чи не йти до школи.

Заохочуйте і розвивайте таланти дитини

Розвиваючи те, до чого у дитини є схильність і що їй подобається робити, ви стимулюватимете її впевненість у собі. Якщо дитині подобається співати і ви запишете її на курси вокалу, то згодом майстерність зростатиме і дитина впевниться у своїх силах, у тому, що може робити щось добре.

Давайте дитині відповідальність – підвищіть впевненість у собі

Прості завдання і похвала за їх виконання мотивують та привчать до відповідальності. “Закріпіть” за дитиною певні обов’язки відповідно до віку і хваліть за їх виконання. Спочатку, можливо, доведеться нагадувати, але виконуючи свої завдання дитина стає впевненішою в собі, оскільки бачить їх результат і розуміє, що їй довіряють, оскільки доручають щось робити. Це можуть бути зовсім прості завдання: годувати собаку щодня, поливати квіти тощо.

Ставте реалістичні цілі

Найгірше, що можна зробити, аби похитнути дитячу впевненість у собі – поставити завдання, яке дитина не зможе виконати. Ставте перед дитиною реалістичні цілі, відповідно до її віку. Якщо ви хочете, щоб дитина навчилася танцювати народні танці – це цілком реально, але за місяць це реалізувати не можливо. Великі цілі краще розбити на менші завдання, щоб у дитини було більше впевненості в собі після кожного виконаного.

Завжди хваліть дитину, якщо вона цього заслуговує

Не варто забувати про похвалу дитини, хоча і хвалити за кожну дрібницю теж не потрібно. Батьки практично завжди роблять зауваження, якщо дитина припустилася більш-менш суттєвої помилки, але ж не звертають увагу на зовсім невеликі промахи. Так повинно працювати і з відзначенням успіхів дитини.

Дайте змогу дитині приймати і переживати власні поразки

Невдачі і поразки – це невід’ємна частина життя і дитина в будь-якому випадку інколи їх переживатиме, як би ви не намагалися її захистити. Поясніть дитині, що невдачі – це нормально, що вони є уроком на майбутнє. Таким чином дитина навчиться не тільки спокійно сприймати поразки, а й бути емоційно гнучкою.

Станьте прикладом для наслідування

Якщо ви постійно сумніваєтеся у собі, не впевнено приймаєте рішення щодо власного життя і говорите про свої сумніви – будьте готові, що дитина перейме таку поведінку. Ваш приклад здорової впевненості у собі – найкращий мотиватор для дитини.